Jump to content
Ménemszól.hu

Nem azt hallod


A/D

Recommended Posts

Egyébként fázis helyességet szoktak nézni az itt olvasók/írók amikor csatlakoztatnak egy készüléket kábellel a hálózathoz? 

Kedves Instrument!

 

Ismered a saját hangsugárzód pontos on-axis átvitelét, iránykarakterisztikáját, a teljes lesugárzott hangteljesítmény görbéjét a frekvencia függvényében? Ismered ugyanezen hangsugárzó harmonikus torzítási viszonyait legalább 2., 3. és 4. harmonikusokra vonatkoztatva? Mérted a saját zenehallgatásra szánt szobádban a hallgatási pozícióban a mélyátvitelt? Mérted az utózengési időt a saját szobádban? Milyen akusztikai megoldásokat alkalmaztál és miért (ha szükséges volt) a saját szobádban, hogy valóban jobb legyen a hangminőség?

 

Ha a fenti kérdésekre maradéktalanul tudsz válaszolni akkor megnézem az összes audio készülékemnél (még a TV-nél is), hogy "fázishelyesen" dugtam-e be a pár 100Ft-os PC kábeleket a hálózatba ... persze ehhez jó lenne tudni, hogy mikor van "fázishelyesen" bedugva a hálózati kábel és miért fontos ez? Ha lehet akkor korrekt műszaki magyarázatot adjál; egy villamosmérnökhöz ez illik. Köszönöm! :bow:

Link to comment
Share on other sites

Szabályosan szerelve a feli dugaljak jobb oldali lyukja szokott lenni a fázis.

Szerintem meg fordítva a bal lyuk a fázis, ha józan volt a villanyszerelő aki bekötötte. De nem a fali dugasznál kell nézni a fázist, hanem a hálózati kábel készülék végén. A készülék tervezők úgy tervezik a tápokat, hogy a készülék oldali  (IEC) dugón mérve a 903 beírás ábrája szerint kell a fázisnak elhelyezkedni.

 

 

Ez A.N. -nek is válasz. A hangfal mérésekről meg annyit, hogy mérhetsz te bármit bármivel, a lényeg, hogy a hallgató szerint jól szóljon. Talán ezt már beírtam, de megismételném. A múlt héten Fehérvárra vittem hangfal kábelt, de szokás szerint megkértem a házigazdát, hogy cseréljünk be 2 hálózati kábelt. A végén azok maradtak ott, mert nagyobb volt a javulás azoktól, mint a hangfal kábeltől. A hangfal kábel a jövő hónapra maradt.

De nem érdemes a tápkérdést túlragozni, akit érdekel jó hálózati kábel írjon nekem, viszek próbára!

Link to comment
Share on other sites

Hát hogyne, és mindig odafigyelsz, hogy a fázishelyesen bekötött tápkábelt is megfelelő tájolással dugd be a konnektorba, ne fordítva, különben hebrencs és méla lesz 27khz fölött a hangkép ^^

 

Valóban balra szokás kötni a fázist, de ez nem szabvány, csak szokás.

Amúgy meg általában kutya mindegy, mivel úgyis egyenirányítva lesz.

El ne kezdje valaki megmagyarázni, hogy jobban szól a cucc, ha balra van bekötve,

mert menten felkötöm magam! :)

Link to comment
Share on other sites

Végül is nem muszáj a hálózati kábelt fázis helyesen bekötni. Sőt a hangfalakat se. Úgy is szól a rendszer és fel lehet ismerni, hogy milyen szám "megy".

Kicsit úgy érzem, hogy kevered a szezont a fazonnal. Mégis mi köze a 230V-os hálózat fázisának a hangsugárzók fázishelyes bekötéséhez azon kívül, hogy mindkét esetben a fázis szót használjuk?

Ha egy sztereó rendszerben az egyik hangsugárzót fordított "polaritással" (ellentétes fázissal) kötjük be az egyértelműen hallható, bármilyen vaktesztben 100%-os biztonsággal meg lehet állapítani, hogy valami nem stimmel. Aki ezt nem hallja annak a hallásával, figyelmével valami gond van. Ellenben a hálózati kábelek forgatásakor az a normális ha nem hallunk semmilyen különbséget a villásdugó állásától függően. Aki mégis hallani véli a különbséget annak intenzív a képzelőereje és könnyen megvezethető mindenféle hifis maszlaggal.

Link to comment
Share on other sites

Kicsit úgy érzem, hogy kevered a szezont a fazonnal. Mégis mi köze a 230V-os hálózat fázisának a hangsugárzók fázishelyes bekötéséhez azon kívül, hogy mindkét esetben a fázis szót használjuk?

 

Nem keverek én semmit! Az enyhén írónikus beírás arra utal, hogy úgy látszik erre felé nem divat az igényességre törekvés, és a beírások a mások leszólásában merülnek ki: Te hülye vagy én meg okos - jelleggel.

 

Az okára is rájöttem úgy érzem. A Hi-Fi-sek vesznek egy jó CD-t, örülnek, hogy milyen jól szól a rendszerük, aztán elmennek valakihez és ott meghallják, hogy ugyanaz a CD bizony sokkal jobban is tud szólni. Ez ad egy lökést afelé, hogy javítsunk a rendszerünk hangján.

 

A "hang előállítók" viszont készítenek egy felvételt vagy behangosítanak egy termet aztán az szól, ahogy szól. Senki sem csinál egy másik felvételt ugyanarról, vagy nem hangosítja be más ugyanazt a termet. Tehát nincs összehasonlítás, megmérettetés, ami oda vezetne, hogy lehetne ezt jobban csinálni. Neki tetszik, mert ő csinálta a legjobb tudása szerint, tehát annak jónak kell lenni - szerinte.

 

A Hi-Fi-s is azt hiszi, hogy a nehezen összevásárolt rendszere jól szól, nagyon jól. Aztán elmegy valakihez és meghallja ugyanazt a CDt dinamikusabban, nagyobb felbontással szólni - hát az nagyon rossz érzés mondhatom. Magam is átéltem párszor. De ez visz előre.

 

Nektek hangosoknak azért olyan nagy az arcotok, mert nem szembesültök azzal, hogy amit csináltatok az bizony rossz, csak nektek tetszik senki másnak.

 

Ezért röhögtök azon, ha valaki azt állítja, hogy kábelekkel lehet javítani a rendszerek hangján.

Link to comment
Share on other sites

Mink "hangosok" mán' csak ilyen eccerű népek vagyunk….

 

Nem vajákosságban, hanem szakmai tudásban keressük az igényességet. Ami lehet, hogy valóban hiba.

 

Meg az is, hogy a néhány milliós "hangcsináló" rendszerünket nem állandóan fejlesztgetjük/tesztelgetjük, hanem megpróbáljuk kitanulni, és használni.

Szerkesztette NeoC
Link to comment
Share on other sites

Sok remek javaslat hangzott már el, a minőség javítása céljából. Köszönet érte. Ezért csodálkozom, hogy egy kiváló magyar találmányról még nem esett szó. És ez az ENERGIASPIRÁL. Tudjátok, ha a fejed fáj akkpor oda teszed, ha a hátad akkor oda, ha ráülsz akkor az aranyered állapota javul, stb. Nem lennék meglepve, ha egy fórum társunk egyszer arról számolna be, hogy a HI-FI tornya alá helyezve, javult a rendszere hangja.

Link to comment
Share on other sites

Sok remek javaslat hangzott már el, a minőség javítása céljából. Köszönet érte. Ezért csodálkozom, hogy egy kiváló magyar találmányról még nem esett szó. És ez az ENERGIASPIRÁL. Tudjátok, ha a fejed fáj akkpor oda teszed, ha a hátad akkor oda, ha ráülsz akkor az aranyered állapota javul, stb. Nem lennék meglepve, ha egy fórum társunk egyszer arról számolna be, hogy a HI-FI tornya alá helyezve, javult a rendszere hangja.

 

Számomra teljesen egyértelműnek tűnik a fentiek után, hogy a Hartman-vonalakat/vízereket is ki kell mérni, és a legmegfelelőbb helyre kell tenni a lejátszót, hangfalat, a kábeleket, sőt magát a hallgató foteljét is.

Link to comment
Share on other sites

És az se baj, ha a "hifista" zenehallgatás előtti legkésőbbi újhold előtti harmadik napon napkeltekor hármat köp a bal válla felett hátra, és elmormolja a szakkönyvekben megtalálható imádságokat visszafelé. Majd hideg fürdőt vesz, és megtartóztatja magát mindennemű élvezettől, de különösen a szexuális élvezettől a zenehallgatás szent időpontjáig.

Link to comment
Share on other sites

A "hang előállítók" viszont készítenek egy felvételt vagy behangosítanak egy termet aztán az szól, ahogy szól. Senki sem csinál egy másik felvételt ugyanarról, vagy nem hangosítja be más ugyanazt a termet. Tehát nincs összehasonlítás, megmérettetés, ami oda vezetne, hogy lehetne ezt jobban csinálni. Neki tetszik, mert ő csinálta a legjobb tudása szerint, tehát annak jónak kell lenni - szerinte.

Éppen, hogy van "összehasonlítás, megmérettetés". Mert ha gyatrán hangosítasz akkor legközelebb nem téged hívnak hanem a konkurens fickót aki meg jól hangosít. Ha teszemazt egy hangmérnök rendre bénán keveri le az anyagokat akkor neki ettől rossz híre lesz és az emberek máshová viszik majd a zenéjüket keverni/felvenni. Tisztán a versenyhelyzet, a szakmában való fennmaradás miatt már kényszerítve van az ember, hogy jól csinálja azt amit éppen kell.

A másik meg, hogy azért minden zenei műfajban megvannak az etalonok amire a szakma egésze felnéz és ezeket referenciának tekintve próbálják elérni maguk is azt a szintet (amihez sok esetben rengeteg drága cucc kell). Nem a saját feje után megy mindenki...

 

Nektek hangosoknak azért olyan nagy az arcotok, mert nem szembesültök azzal, hogy amit csináltatok az bizony rossz, csak nektek tetszik senki másnak.

Ha valami nyílvánossá válik akkor előbb-utóbb kritika is érkezni fog rá. Szóval ha szar a zeném arról nagyon hamar értesülni fogok. Sőt, erre az alkotónak szüksége is van, mert ebből tanul vagy ebből merít erőt a folytatáshoz (pozitív kritika esetén). Viszont ha készítek egy zenét, kiírom cd-re és beteszem a fiókomba örökre, na akkor soha nem fogok szembesülni azzal, hogy amit csináltam az jó vagy rossz. Csak ebben az esetben lenne érvényes amit állítasz.

Link to comment
Share on other sites

Töfi fenti, hosszú beírásával maximálisan egyetértve, egy pici kiegészítés, illetve összefoglalás:

 

- Senki nem állította a "hangosok" közül, hogy az áram, a tápellátás és a különböző kábelek minősége nem befolyásolja a hangminőséget.

- Azt meg a másik tábornak kell felfognia, hogy ezeken a problémákon a "valódi" stúdiók, hangosítók rég túl vannak, mivel ez az egyik alap.

- Az meg legyen a stúdiós tábor magánügye, hogy ezen a problémakörön magas minőségű berendezésekkel, ÉS szakmai tudással van túl. Megjegzem egy igen-igen durvának számító otthoni HIFI cucc árszintje az cca egy igazi stúdiómonitor árszintjével egyenlő.

- Az "igénytelenség", mint jelző, ebben a kontextusban némiképp sértő, talán ezért a felháborodás.

 

Tehát nem érdektelen a téma, csak az a probléma, hogy talán nem ez az a fórumkörnyezet, ahol a kábelek stb. "hangzásjavító" tulajdonságairól szónak kell esnie.

Szerkesztette NeoC
Link to comment
Share on other sites

mióta Marika képeit raktam a szobám sarkaiba, megszűntek az állóhullámok

http://afenygyermekei.hu/New_page_33.htm

 

szerk: most mondja az asszony, hogy tegnap átjött innen sréhen szemből a zöldséges felesége tésztaszűrőt kérni, és még neki is feltűnt, hogy mennyivel jobban szól a billy jean mint tegnap amikor krumplihámozóért jött. Még neki is!

Szerkesztette bunni (kao:be)
Link to comment
Share on other sites

mióta Marika képeit raktam a szobám sarkaiba, megszűntek az állóhullámok

http://afenygyermekei.hu/New_page_33.htm

 

szerk: most mondja az asszony, hogy tegnap átjött innen sréhen szemből a zöldséges felesége tésztaszűrőt kérni, és még neki is feltűnt, hogy mennyivel jobban szól a billy jean mint tegnap amikor krumplihámozóért jött. Még neki is!

Nekem ez segített (egyik kezemmel megmarkolom az összes kábelemet a másikkal meg fogadom az energiát):

Link to comment
Share on other sites

....

Hazahoztam pár felvételt, amik Intrumentnél tök jól és természetesen szóltak. Itthon kiderült, hogy ezek megdöbbentően tompák egy átlag felvételhez képest.

 

Na most ez baromi érdekes, mert amiket elvittél azok az Opus3 svéd audiofil kiadó felvételei voltak, amik nálam - ahogy írtad - és más Hi-Fis-eknél jól szólnak, az egész világon elismerve baromi jó felvételek.

 

Itt olvashatjátok a lemezkiadó felvételi filozófiáját:  http://www.opus3records.com/phil.html  Tehát, ha ez nálatok tompán szól, akkor az alábbiakat érdemes átértékelni. Nem?

 

 

Kb. úgy képzeljétek el, hogy pl. egy akusztikus felvétel néhány vintage mikrofonnal, ami gyakran valóban tompa, ha nem nyúlnak bele keveréskor. Úgy látszik, hogy ők erre esküsznek, bár igazából ez nem feltétlenül természetes, mert a fül nem ezt hallja az adott helyen. Persze ők általában nem készítenek profi felvételeket, így nem is tudhatják, hogy az adott zene, hogyan szólt a stúdióban. Szóval van egy jó tompa felvétel, amihez ők addig variájlák a cuccot, hogy legyen annyi magasemelés a láncban, amitől már szép nyitottan megszólal. Vagyis valójában ők is hangszínszabályoznak, mert ők is jó hangképet akarnak hallani, csak más megoldásokkal teszik ezt, mint egy hangmérnök. A hangmérnök fogja a 1,5 millás masterEQ-t és meg merészeli tekerni, ha szükséges.  A lehallgató rendszerében persze nincs brutál magasemelés, így tök természetesen fog nála szólni és a készítőjén kívül senki emberfia meg nem mondja, hogy ez EQ-zva van.

 

Link to comment
Share on other sites

Ezeknek az emlegetett vintage mikrofoknak darabja 1-2 milla körül van.

Nyilván tök jó felvételek ezek, csak úgy tűnt, hogy nem EQ-znak rajta semmit,

mert biztosan az a filozófiájuk, hogy így természetes.

Ez is lehet egy koncepció a felvételkészítés során,

de mint mondtam, nem vagyok benne biztos, hogy így természetes.

Egyáltalán mi természetes van egy felvételben, amikor a mai napig nem tudjuk becsapni

az embert, hogy élő zenét, vagy felvételt hallunk?

A tompaságra visszatérve pedig a HIFI cucc szépen kipótolja a hiányzó magasakat.

Semmi gond ezzel a koncepcióval, csak mint felismerést rögzíttettem.

 

Még az jut eszembe a témáról, hogy talán épp te mondtad, hogy manapság nem csinálnak jó

szimfonikus lemezeket. Pedig egy Abbey Road-os irgalmatlan költségvetésű felvétel pont ma

szól természetesebben a 3-4 évtizeddel ezelőttiekhez képest.

Faszák voltak persze azok is, de szerintem ma közelebb lehet kerülni ahhoz a hangzáshoz, ahogy az eredetileg szólt

a helyszínen.

Szerkesztette Cserfalvi Töfi Zoltán
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...