Jump to content
Ménemszól.hu

Nem azt hallod


A/D

Recommended Posts

Az én álláslpontom az ügyben:

 

1 tápkábel: olyat én még soha nem tapsztaltam, hogy kicseréltem egy tápkábelt egy másikra, s az amúgy normálisan müködö berendezésem ettöl jobban/rosszabul szólt. Az már elöfordult velem is, hogy kis terhelhetöségü elsoztóba túl sok fogyasztót dugtam, s amperszagok közepette tényleg rosszabb lett a hang, mivel a rendszer elhallgatott (bár vannak olyan zenék, ahol ez elöre lépes inkább...LOL)

2. USB kábel: szerintem ha egy USB kábel képes bithibák nélkül átvinni a jelet (amire csak a hibás kábelek nem képesek amúgy), akkor pontosan ugyanúgy szól egy "normális" hangkártya bármelyikkel.

3. Elhiszem, hogy iszonyat erös mágneses terekben, a levegö ionizációja miatt eltérülhet a lézersugár...de ehhez azt hiszem kissé erösebb fluxusra lenne szükség, mint amit mondjuk egy mágenesezehtö CD méretü vaskorongra fel bírnál vinni...a müanyagot eddig nekem nem sikerült mérhetöen mágneseznem...szóval ezzel a demagnetizálással én kicsit szkeptikus vagyok:D

Link to comment
Share on other sites

Pontosan.

Ebben a 3 kurta pontban össze is lehet foglalni és lezárni ezt a témát.

Én magam sem tudtam volna jobban leírni.Már a vita elején ilyesmit akartam ide írni, de "féltem", hogy túl egyszerű magyarázat lenne...

No meg aztán a magyar ember okoskodni azt nagyon tud(talán ehhez ért a legjobban) és úgyis mindig lesz, aki rátesz egy újabb "okosságot".

Pedig a téma ennyire egyszerű, ahogyan azt Silk mester röviden, tömören ideírta...

Link to comment
Share on other sites

Nekem 8 góliátos Blasterem van, egyel szarabb mint a 10-es :(

2-vel.

A múltkor jött egy zenész barátom a jazzklubból. Ő is azt mondta, hogy 2-vel rosszabb.

Bejött a takarítónő és ő is kettőre saccolta a rosszabbsági szintet. Mert ha a 10 elemes ghettoblaster jóságát egy szintnek vesszük, akkor a 8 elemes 2-vel rosszabb. Nem olyan sötétek a mélyei és a magasai sem annyira éteriek. A közepei pedig egyenesen lagymatagok. 

Link to comment
Share on other sites

Macera2...

Hogy nehogy elfáradj, leírom neked, mi az a 3 témakör, amin itt a vita megy:

 

1. tápkábel, értsd hálózati összekötö kábel, amivel a berendezést bedugod a konektorba...ezzel kacsoplatban az képzi a problémát, hogy néhány ember szerint, ez nagymértékben meghatározza a berendezések hangzását, azaz azon felül, hogy megfelelöen van méretezve az adott tápegységhez, van egy csomó olyan paramétere, ami a hangzásra van súlyos kihatással MINDEN ESETBEN...a másik oldal azt állítja, hogy ez csak akkor lehet így, ha súlyos tervezési hiányosságok vannak a berendezés tápegységében, vagy a berendezésben magában

2. USB kábel, értsd az a kábel ami összeköti a komputert a hangkártyával...egyik csapat esküszik, hogy ég és föld különbségek vannak kábelek között MINDEN ESTBEN azon felül is, hogy "tökéletesen müködik"...a másik csoport meg azt bizonygatja, hogy ez csak nagyon rossz tervezésü hangkártyák esetében állhat elö, minden más esetben egy nem hibás kábel pont ugyanúgy szól

3. CD demagnetizálás...értsd ahogy olvasod...elsö csoprt váltig állítja, hogy iszonyatos hangzás különbség lép fel, ha a CD lemezt egy speciális demagnetizáló eljárásnak vetik alá lejátszás elött...a másik csoprt meg nem érti, hogy hogyan lehet a müanyagot demagnetizálni, s hogy ennek mi a fene köze lehet az optikai kiolvasáshoz

Ez egy nagyon szép körkép! Nagyjából egyetértek vele.Potonként reagálva:

1. Én is "másik oldalhoz" tartozok. Vagyis nem a kábelt hibáztatom. Annyit tennék még hozzá, hogy a "tervezési hiányosságok" mellett, a műszaki megoldás szinvonalát is megemlíteném.  

A "gréc híd" meg a 2 x 20 000 mikrofarád nem a csúcs.

2. Megint csak a "másik csoport" melett teszem le a voksot. Igérem, utána nézek, hogy USB esetén  avevő hogy detektálja a jeleket. De addig is a "rossz tervezés helyett", a nem megfelelő műszaki megoldás alkalmazását említeném meg. Legyünk jóindulatuak, és tételzzük fel, hogy akik a hangkártyákat tervezik, szakmájukban nem analfabéták, és tapasztalauk is van. De ha netán előírják nekik, hogy egy "ócsóbb" megoldást alkalmazzanak, akkor ha megfeszülnek se tudják hozni azt a szintet, amit mi elvárunk.

3. "CD demagnetizálás". Ez aztán végképp meghaladja a képzelőerőmet. 

 

Link to comment
Share on other sites

Elfogytak az érveim és tegnap este óta azon gondolkodom, hogy milyen lehet a nem hétköznai értelemben kábelnek nevezett dolog. Sajnos a koncentrált paraméterű  hálózatnál lefagytam, pedig erősáramú hálózat szakon végeztem anno.

Ha egy laikus, bemegy a villanyszerelő boltba, és kér 10 m kábelt, akkor azt kérdezik tőle, hogy mihez akarja használni. Aztán egy 2 kW-os villanyrezsóhoz vastagabb, az éjeliszekrényen lévő lámpához, meg vékonyabb erüt kap. Ugyanis a kapott kábel a vezető erek omos ellenállásával helyettesíthető. Ezt értem koncentrált paraméteren.

Számitástechnikai boltba pedig, CAT5-ös, USB, koax kábelt tetszik? Az utóbbi esetben 50 v. 75 Ohmos? És ez nem a kábel erének az ellenállása, hanem a kábel u.n. hullám ellenállása. Ezek a kábelek nem helyettesíthetők az erek omos ellenállásával. Ezen kábelek olyan végtelen sok négypólus kaszkád kapcsolásával helyettesíthetőek, ahol az egyes erekben egy-egy  R,L tag köztük pedig egy kapacitás van. Természetesen itt diferenciális mennyiségekről beszélünk. Ezért elosztott paraméterü ez a hálózat. Az R,L,C értékek pedig a kábel felépítésétől, anyagától függnek.  

Mindkét esetben kábelről van szó, mégis elviekben más eszközről beszélünk.

Remélem, hogy a "hétköznapi értelemben ......."  kifejezésben nem éreztél semmiféle pejoratív, lebecsülő ízt, ugye? Mert az ilyesmi maximálisan idegen tőlem.

Szerkesztette Macera2
Link to comment
Share on other sites

Ha egy laikus, bemegy a villanyszerelő boltba, és kér 10 m kábelt, akkor azt kérdezik tőle, hogy mihez akarja használni. Aztán egy 2 kW-os villanyrezsóhoz vastagabb, az éjeliszekrényen lévő lámpához, meg vékonyabb erüt kap. Ugyanis a kapott kábel a vezető erek omos ellenállásával helyettesíthető. Ezt értem koncentrált paraméteren.

Számitástechnikai boltba pedig, CAT5-ös, USB, koax kábelt tetszik? Az utóbbi esetben 50 v. 75 Ohmos? És ez nem a kábel erének az ellenállása, hanem a kábel u.n. hullám ellenállása. Ezek a kábelek nem helyettesíthetők az erek omos ellenállásával. Ezen kábelek olyan végtelen sok négypólus kaszkád kapcsolásával helyettesíthetőek, ahol az egyes erekben egy-egy  R,L tag köztük pedig egy kapacitás van. Természetesen itt diferenciális mennyiségekről beszélünk. Ezért elosztott paraméterü ez a hálózat. Az R,L,C értékek pedig a kábel felépítésétől, anyagától függnek.  

Mindkét esetben kábelről van szó, mégis elviekben más eszközről beszélünk.

Remélem, hogy a "hétköznapi értelemben ......."  kifejezésben nem éreztél semmiféle pejoratív, lebecsülő ízt, ugye? Mert az ilyesmi maximálisan idegen tőlem.

Igen tavalyi osztálytársaim mondták, erősáramú vizsgán volt vezeték méretezés, hosszúság, teljesítmény és fázistolást is kellett számítani :D

Ja ez vizsga feladat volt.

Teszem aszt akkor nem célszerű lenne az erőműtől elindulni? :)

--

2x20.000uF bőven sok, 200 wattot bőven elvisz reccsenés nélkül, akkor mi a fenének több?

--

Műanyag meg nem mágnesezhető még mindig(vagyis emberi estközzel és fordítva sem igaz.

Link to comment
Share on other sites

Ez egy nagyon szép körkép! Nagyjából egyetértek vele.Potonként reagálva:

1. Én is "másik oldalhoz" tartozok. Vagyis nem a kábelt hibáztatom. Annyit tennék még hozzá, hogy a "tervezési hiányosságok" mellett, a műszaki megoldás szinvonalát is megemlíteném.  

A "gréc híd" meg a 2 x 20 000 mikrofarád nem a csúcs.

2. Megint csak a "másik csoport" melett teszem le a voksot. Igérem, utána nézek, hogy USB esetén  avevő hogy detektálja a jeleket. De addig is a "rossz tervezés helyett", a nem megfelelő műszaki megoldás alkalmazását említeném meg. Legyünk jóindulatuak, és tételzzük fel, hogy akik a hangkártyákat tervezik, szakmájukban nem analfabéták, és tapasztalauk is van. De ha netán előírják nekik, hogy egy "ócsóbb" megoldást alkalmazzanak, akkor ha megfeszülnek se tudják hozni azt a szintet, amit mi elvárunk.

3. "CD demagnetizálás". Ez aztán végképp meghaladja a képzelőerőmet. 

 

Az USB csatoló chippek nem túl "sokfélék", szóval felesleges utána nézned. Gyakorlatilag majd minden gyártó ugyanazt a csatoló chipet használja. Maga az átvitel pufferelt, hibajavított és asszinkron. Nem hiiném hogy itt azon felül hogy konkrétan "nincs kapcsolat/szakadozik a kapcsollat" bármi másra ez befolyásra lehetne, az meg nem "hangminöségben" jelentkezne, hanem hibaüzenetben. Persze, elöfordulhat, hogy a kártya elégtelen tápellétást kap USB-röl, s ez okozhat különbséget...de akkor se a kábel "nem NASA minösége" a ludas, hanem más tervezési/kivitelezési problémák, s azokat kell orvosolni, nem 100 ezreket kábelre költeni.

Link to comment
Share on other sites

Igen tavalyi osztálytársaim mondták, erősáramú vizsgán volt vezeték méretezés, hosszúság, teljesítmény és fázistolást is kellett számítani :D

Ja ez vizsga feladat volt.

Teszem aszt akkor nem célszerű lenne az erőműtől elindulni? :)

--

2x20.000uF bőven sok, 200 wattot bőven elvisz reccsenés nélkül, akkor mi a fenének több?

--

Műanyag meg nem mágnesezhető még mindig(vagyis emberi estközzel és fordítva sem igaz.

Na ugye, hogy a "kábel" szó meilyen sokféle dolgot jelöl! Egyébként a "2 x 20 000 mikrofarád nem a csúcs" alatt nem feltétlenül azt kellene érteni, hogy azt érdemes lenne növelni.  Te meg azt mondod, hogy minek. Lehet, hogy igazad van. De pl. 20 000 mikrofarád, 2 A terhelés, az 1 V-os ripplit eredményez. Azért olyan is előfordúlhat, hogy a lakótárs használja a fordulatszám szabályzós fúrúgépét, amin a nagyfrekis szűrés hibás.  Ezt is a tápnak kell kivédeni, stb..

Link to comment
Share on other sites

Na ugye, hogy a "kábel" szó meilyen sokféle dolgot jelöl! Egyébként a "2 x 20 000 mikrofarád nem a csúcs" alatt nem feltétlenül azt kellene érteni, hogy azt érdemes lenne növelni.  Te meg azt mondod, hogy minek. Lehet, hogy igazad van. De pl. 20 000 mikrofarád, 2 A terhelés, az 1 V-os ripplit eredményez. Azért olyan is előfordúlhat, hogy a lakótárs használja a fordulatszám szabályzós fúrúgépét, amin a nagyfrekis szűrés hibás.  Ezt is a tápnak kell kivédeni, stb..

Jó de azt meg már alapból egy zavarszűrős tápcsatlakozóval oldottam meg (+panel is van benne+apc itt feszít)

Link to comment
Share on other sites

Azt hiszem ezzel adós maradtam: attachicon.gifUSB Cable test.pdf

 

 

Jó reggelt mindenkinek!

 

Engem most már tényleg érdekel, hogy a füllel egyértelműen hallható különbségek mérhetők-e egyáltalán. Őszintén remélem, hogy igen. A hét 2. felében szeretnék elmenni Silk-hez, a nála lévő cuccot nagyon dicséri mindenki, én viszek hozzá mindfélét, kábelt, lemágnesezőt, jó CD-ket, jó fájlokat.

 

Egy dolgot azért még megemlítek. Tudom nagy felzúdulást fog okozni. A huzaloknak van jó iránya. Más szóval egyik irányban jobban vezetnek. Ezt mindenki tudja, aki Hi-Fi-s. Én egyszer megpróbáltam megmérni. Ahol dolgozok van egy kalibráló labor, az ország legpontosabb műszereivel. Négyvezetékes módszerrel mértük egy hosszú vékony huzal ellenállását, extrém pontos áram és extrém pontos feszültségméréssel. A kezünk melegét is megérezték a műszerek, ha a huzal felé nyúltunk. Papir dobozba tettük a huzalt, hogy kivédjük a hőmérséklet változást, és vagy 1 órát vártunk a mérés előtt, hogy beálljon a termikus egyensúly. Az eredmény az volt, hogy a huzal ellenállása a legutolsó számjegyben az egyik irányban az utolsó számjegyben ugrált, mondjuk 7 és 8 között. A másik irányban stabilan és konzekvensen 7 volt.

post-4921-0-11882400-1384844627_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Hmm...én is észrevettem amúgy, hogy az egyik irányban gyorsabban tudok futni. Most nem tudom, hogy a föld forgása miatt vagy miért...de tény, hogy a kocsmába sokkal hamarabb odaérek, mint vissza. Lemértem.

Ez jóóó... :D

Ezt a mérést már én is próbáltam.

Hasonló eredményre jutottam... :goodjob: 

Link to comment
Share on other sites

[...] 

Egy dolgot azért még megemlítek. Tudom nagy felzúdulást fog okozni. A huzaloknak van jó iránya. Más szóval egyik irányban jobban vezetnek. Ezt mindenki tudja, aki Hi-Fi-s. Én egyszer megpróbáltam megmérni. Ahol dolgozok van egy kalibráló labor, az ország legpontosabb műszereivel. Négyvezetékes módszerrel mértük egy hosszú vékony huzal ellenállását, extrém pontos áram és extrém pontos feszültségméréssel. A kezünk melegét is megérezték a műszerek, ha a huzal felé nyúltunk. Papir dobozba tettük a huzalt, hogy kivédjük a hőmérséklet változást, és vagy 1 órát vártunk a mérés előtt, hogy beálljon a termikus egyensúly. Az eredmény az volt, hogy a huzal ellenállása a legutolsó számjegyben az egyik irányban az utolsó számjegyben ugrált, mondjuk 7 és 8 között. A másik irányban stabilan és konzekvensen 7 volt.

Instument:

Ha leírnád, hogy ez az ingadozás mekkora tartományba esett akkor még érdemben ki is tudnánk következtetni belőle, hogy mennyire jelentős ez a hatás a kábelen keresztülhaladó jelre nézve. Szóval a "legutolsó számjegy" ingadozása az az ellenálllásban mOhm, nOhm, vagy esetleg pOhm változást jelentett? A műszerek tipusát is megadhatod a korrektség végett.

Link to comment
Share on other sites

Meg akár úgy is megfogalmazhatjuk a dolgot, hogy az ország legpontosabb műszereivel is csak annyit sikerült kimutatni, hogy a műszerek utolsó számjegye éppen csak ugrálgat ide-oda két érték közt (itt lenne nagyon fontos tudni a méréshatárt). Szóval ennyire "jelentős" (értsd: jelentéktelen) a jelenség...

Szerkesztette Brevis
Link to comment
Share on other sites

Kicsit tanulmányozgattam azt az oldalt.

Ha jól számolom cirka 3.300,- GBP-ért már lehet egy olyan leválasztó trafóm, amibe már bátran beledughatok egy 1.200 GBP-s tábkábelt a berendezésemhez. Az nem egészen tiszta, hogy a leválasztó trafó elé is kell-e egy ugyanilyen 1.200 GBP-s tápkábel, vagy ahhoz szállítanak? Isntrument kolléga nyilatkozata alapján nem, mert jó, ha külön vesszük hozzá a saját konnektorunkhoz.

Már csak valami erősítő+hangfal kell (laza 4,500 GBP-ért összekábelezve ezeket), hogy bedughassam a 165 GBP-s iPOD csatoló kábellel az iPOD-omat.

Elképesztő a pofátlanság szintje ebben a világban.

Link to comment
Share on other sites

A digit műszereken az utolsó digit tudtommal nem értékelhető.

Ez volt az első dolog, amit mérésen belevertek a fejünkbe.

Mert hogy a digit műszernek eleve úgy van megadva a hibája, hogy pl. +/-1mV  és 1 digit.

Vagyis az analóg rész hibája 1mV, a digitális részé pedig attól függ, hogy milyen tartományban mérsz.

A lényeg, hogy utolsó számjegy mindig kuka, mert bármi lehet.

Vagy ennél a műszernél nem így van?

Link to comment
Share on other sites

Jó reggelt mindenkinek!

 

Engem most már tényleg érdekel, hogy a füllel egyértelműen hallható különbségek mérhetők-e egyáltalán. Őszintén remélem, hogy igen. A hét 2. felében szeretnék elmenni Silk-hez, a nála lévő cuccot nagyon dicséri mindenki, én viszek hozzá mindfélét, kábelt, lemágnesezőt, jó CD-ket, jó fájlokat.

 

Egy dolgot azért még megemlítek. Tudom nagy felzúdulást fog okozni. A huzaloknak van jó iránya. Más szóval egyik irányban jobban vezetnek. Ezt mindenki tudja, aki Hi-Fi-s. Én egyszer megpróbáltam megmérni. Ahol dolgozok van egy kalibráló labor, az ország legpontosabb műszereivel. Négyvezetékes módszerrel mértük egy hosszú vékony huzal ellenállását, extrém pontos áram és extrém pontos feszültségméréssel. A kezünk melegét is megérezték a műszerek, ha a huzal felé nyúltunk. Papir dobozba tettük a huzalt, hogy kivédjük a hőmérséklet változást, és vagy 1 órát vártunk a mérés előtt, hogy beálljon a termikus egyensúly. Az eredmény az volt, hogy a huzal ellenállása a legutolsó számjegyben az egyik irányban az utolsó számjegyben ugrált, mondjuk 7 és 8 között. A másik irányban stabilan és konzekvensen 7 volt.

És honnan tudtad, hogy melyik vége melyik? Villamosmérnök vagy, ne legyél már hülye.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...