Jump to content

Nem azt hallod


A/D

Recommended Posts

Jó reggel kivánok!

 

Ez a topik sok egyéb mellett, a füllel való hang-érzékelés és a mérés eltérő megitélése körül forgott. Egész életemben méréssel foglalkoztam, ennek ellenére, ha zenéről, zenei hangok érzékeléséről van szó számomra az emberi fül a mérvadó.

 

A fülünk, az agyunk közreműködésével egy csodálatos műszer, olyan amilyet ember nem tud készíteni. Gondoljuk meg, egy nagyzenekar hangja egy felvételi és egy lejátszó rendszeren áthaladva sztereo esetén egy adott idő pillanatban két line feszültség szint mondjuk 1.228578 V és  1.228344 V. Ebből kell fülünknek és agyunknak többtucat hangszer hangját felismerni. Ehhez számítsuk hozzá, hogy micsoda drasztikus átalakítások vannak a zenekar és a fülünk között (mikrofon, hangszóró, mintavétel, digitalizálás, szoftrveres átkódolások stb.). Ehhez még jönnek elektronikus zavarok. És mindezek mellett jó rendszeren összeáll a zenekar hangja, olyan, mintha ott lennénk a felvétel színhelyén!

Link to comment
Share on other sites

Jó reggel kivánok!

Ez a topik sok egyéb mellett, a füllel való hang-érzékelés és a mérés eltérő megitélése körül forgott. Egész életemben méréssel foglalkoztam, ennek ellenére, ha zenéről, zenei hangok érzékeléséről van szó számomra az emberi fül a mérvadó.

A fülünk, az agyunk közreműködésével egy csodálatos műszer, olyan amilyet ember nem tud készíteni. Gondoljuk meg, egy nagyzenekar hangja egy felvételi és egy lejátszó rendszeren áthaladva sztereo esetén egy adott idő pillanatban két line feszültség szint mondjuk 1.228578 V és  1.228344 V. Ebből kell fülünknek és agyunknak többtucat hangszer hangját felismerni. Ehhez számítsuk hozzá, hogy micsoda drasztikus átalakítások vannak a zenekar és a fülünk között (mikrofon, hangszóró, mintavétel, digitalizálás, szoftrveres átkódolások stb.). Ehhez még jönnek elektronikus zavarok. És mindezek mellett jó rendszeren összeáll a zenekar hangja, olyan, mintha ott lennénk a felvétel színhelyén!

"A fülünk, az agyunk közreműködésével egy csodálatos műszer, olyan amilyet ember nem tud készíteni."

Szerintem pedig az ember épphogy ettől nagyságrendekkel jobb, pontosabb műszert is tud készíteni. (Fül vs mikrofonok pl).

"Ebből kell fülünknek és agyunknak többtucat hangszer hangját felismerni."

Nem ebből, hanem teljesen másból.

Először is a fül nem a line feszültséget érzékeli, hanem a levegőben (vagy egyéb hanghordozó közegben) fellépő hangnyomás(változás)t.

Másrészt nem a pillanatnyi értékből, hanem az időbeli változásából, egyfajta komlex függvényanalízis segítségével ismeri fel.

"jó rendszeren összeáll a zenekar hangja, olyan, mintha ott lennénk a felvétel színhelyén!"

Na épp az a csodálatos emberi műszaki teljesítmény, ami ezt a minél pontosabb reprodukciót (felvétel-tárolás-visszajátszás) lehetővé teszi.

Link to comment
Share on other sites

Jó estét!

Kicsit felül emelkedve a beírások tömegén - kivéve Cserfalvi Töfi kapitány úr és még pár kolléga igen tiszteletre méltóan nyitott hozzáállását - egy olyan vélemény halmaz látszik, hogy: Én tudom amit tudok, amit én nem tudok az nem lehet, az nincs.

Erről egy pár évvel ezelőtti beszélgetés jut eszembe. Az MTA Csillagvizsgáló Intézetben dolgozó csillagász járt nálam kábel és CD vásárlás céljából. Miután azzal végeztünk megkérdeztem tőle, hogy csillagászként ő érti-e a világűrrel kapcsolatos dolgokat? Magabiztos igen volt a válasza. Akkor megkérdeztem tőle, hogy ha ez így van, akkor hogy képzeli el a világűr végét. Hosszú csend volt a válasz. Aztán másról kezdett beszélni.

Igen barátaim, van amit tudunk és van amit nem. És van amit sohase fog tudni az emberiség, mert például a világűr keletkezése és fizikai kiterjedésének vége az emberi agy számára felfoghatatlan dolgok.

Hogy jön ez ide? Úgy hogy mikrohullámú villamosmérnökként végezve a BME-n, hat évi kábel fejlesztgetés tapasztalata birtokában én arra hajlok, hogy még nagyon keveset tudunk az anyagokról és az elektromos vezetésről. Mire alapozom ezt? Arra, hogy egyre több esetben találom úgy, hogy letérve a tanított elektronika javasolt útjairól jobb kábeleket tudtam készíteni.

Ez az elméletre vonatkozik, de a megszokott útról való letérés előnye sok esetben az elektronikai gyakorlat pl. a forrasztás területén is megmutatkozik. A szakmában mindenki tud forrasztani. Ahogy tanítják. Én meg azt tapasztaltam, hogy másképp kell. Például a csatlakozók forrasztási (szerelési) részét szinte mindig modifikálom. Nem úgy használom az érintkezőket, ahogy a gyártó elképzelte. És ez nagyon beválik.

Akit érdekelnek részletek erről, vagy meghallgatna ilyen koncepcióval készült XLR, SPDIF, USB vagy hálózati kábelet szívesen látom egy meghallgatásra! Az már csak hab a tortán, hogy a CD lemezét is lemagnetizálhatjuk!

"Kicsit felül emelkedve a beírások tömegén - kivéve Cserfalvi Töfi kapitány úr és még pár kolléga igen tiszteletre méltóan nyitott hozzáállását - egy olyan vélemény halmaz látszik, hogy: Én tudom amit tudok, amit én nem tudok az nem lehet, az nincs."

Ez az érzés kölcsönös.

"Igen barátaim, van amit tudunk és van amit nem. És van amit sohase fog tudni az emberiség, mert például a világűr keletkezése és fizikai kiterjedésének vége az emberi agy számára felfoghatatlan dolgok."

Vagy mégsem. Idővel kiderül. Vagy nem.

"Hogy jön ez ide? Úgy hogy mikrohullámú villamosmérnökként végezve a BME-n, hat évi kábel fejlesztgetés tapasztalata birtokában én arra hajlok, hogy még nagyon keveset tudunk az anyagokról és az elektromos vezetésről. Mire alapozom ezt? Arra, hogy egyre több esetben találom úgy, hogy letérve a tanított elektronika javasolt útjairól jobb kábeleket tudtam készíteni."

Mindezt szubjektíve, - Ön és vásárlói - a kor előrehaladtával feltehetőleg egyre romló hallására / fejlődő képzelőerejére támaszkodva jelenti ki, vagy vannak objektívebb érvei is (lehet, hogy csak elkerülte a figyelmemet, de eddig nem találkoztam mással)?

Elég bizarrnak tűnik számomra, hogy épp a mérnöki végzettségével jön elő, miközben eddig nem sok tanúbizonyságát mutatta az alapvető mérnöki szemléletmódnak.

Link to comment
Share on other sites

Mindezt szubjektíve, - Ön és vásárlói - a kor előrehaladtával feltehetőleg egyre romló hallására / fejlődő képzelőerejére támaszkodva jelenti ki, vagy vannak objektívebb érvei is (lehet, hogy csak elkerülte a figyelmemet, de eddig nem találkoztam mással)?

Elég bizarrnak tűnik számomra, hogy épp a mérnöki végzettségével jön elő, miközben eddig nem sok tanúbizonyságát mutatta az alapvető mérnöki szemléletmódnak.

Egy hete levelet kaptam:

"

Az AVX fórumon figyelem munkásságod és kissé szendvedek az USB kábeleimmel.

Meglehetősen sok fajtát kipróbáltam, de az a furcsa, hogy a külső HDD-hez kapott gagyi kábel hangja verte az általam kipróbált meglehetősen magas árazású kábeleket.

Szeretném megismerni az Általad fejlesztett verziót, illetve kipróbálni is.

Ezen kívül még Digit Coax-ra lenne szükségem.

 
Egyre inkább hajlok arra, hogy a jól ismert Brandekről átnyergeljek az egyedileg gyártott dolgokra. Ez a folyamat már elkezdődött nálam néhány hónapja és komoly előrelépések történtek a rendszeremben. Jelentősen jobb hang, olcsóbb árak mellett...
 
Örülnék, ha megosztanád felem a kábeleidről megtudható paramétereket, árakat, illetve, hogy hol lehet kaució ellenében átvenni.
 
Üdv és kellemes hétvégét!"

 

 

Most ment el tőlem ez a győri fiatalember, ma láttuk egymást először ő fiatal és mit ad isten, hallott különbséget az általa hozott CD nyers és lemágnesezett állapota között. Valamint az általa hozott otthon legjobb USB kábele és a tőlem vitt között. Ő itt volt, fiatal, - ja nem is mondtam zenész, gitározott évekig, és pénzébe került az, hogy hallott különbséget.

 

Ön nem volt itt, nem hallotta, azt amiről makacsul vitatkozik... akkor ki is beszél levegőbe?

 

Jöjjön el hozzám, hallgassa meg ön is ezeket. Fog hallani különbséget.

Link to comment
Share on other sites

Nagyon uncsi már :)

Akit érdekel, menjen el és hallgassa meg, mert amíg ezt nem tette meg, tök alaptalanul hitetlenkedik itt :)

Ha meghallgatta megoszthatja az élményeit, aminek szerintem mindenki örülne.

De eljutott már valaki annál tovább, hogy itt leírta, hogy "engem érdekelne"?

Ennek így semmi értelme.... senki nem akarja bizonyítani az igazát, és senki nem akarja meghallgatni a másik cuccát... csak irogatunk itt a levegőbe és okoskodunk :D

Link to comment
Share on other sites

Ön nem volt itt, nem hallotta, azt amiről makacsul vitatkozik... akkor ki is beszél levegőbe?

Jöjjön el hozzám, hallgassa meg ön is ezeket. Fog hallani különbséget.

Nos úgy vélem most épp Ön beszél a levegőbe.

Egy egyszerű kérdést tettem fel, amire ismét nem sikerült egyenes választ adnia, de azért a lényeg így is kihámozható belőle.

Segítek egy picit. Szóval a válasza alapján az általam feltett kérdésre a válasz:

"Igen, mindezt szubjektíve, - Ön és vásárlói - a kor előrehaladtával feltehetőleg egyre romló hallására / fejlődő képzelőerejére támaszkodva jelenti ki, nincsenek objektívebb érvei (nem azért nem találkoztam eddig velük, mert elkerülte a figyelmemet)."

És akkor beszélgethetünk arról a továbbiakban, hogy ennek ellenére azért van-e kedvem elmenni meghallgatni a kábeleket, hogy én ugyanígy szubjektíve hallok-e valami eltérést. Nos egyelőre továbbra sem érzek erre késztetést. Már jeleztem korábban, hogy nem ezt tartom a megfelelő megoldásnak. Azt is többen szépen kifejtették már korábban, hogy miért. Mindazonáltal természetesen továbbra sem zárom ki, hogy egyszer ha tengernyi szabadidőmben nagyon unatkozom, és már nem tudok mit kezdeni magammal, akkor megejtem ezt a látogatást, ha sikerül leegyeztetni egy időpontot. De az valószínűleg nem a közeljövőben lesz sajnos.

Link to comment
Share on other sites

Nagyon uncsi már :)

Akit érdekel, menjen el és hallgassa meg, mert amíg ezt nem tette meg, tök alaptalanul hitetlenkedik itt :)

Ha meghallgatta megoszthatja az élményeit, aminek szerintem mindenki örülne.

De eljutott már valaki annál tovább, hogy itt leírta, hogy "engem érdekelne"?

Ennek így semmi értelme.... senki nem akarja bizonyítani az igazát, és senki nem akarja meghallgatni a másik cuccát... csak irogatunk itt a levegőbe és okoskodunk :D

"Nagyon uncsi már :)"

Ez tény.

"Akit érdekel, menjen el és hallgassa meg, mert amíg ezt nem tette meg, tök alaptalanul hitetlenkedik itt :)"

Látod pont az a baj, hogy nem ez a baj.

"Ha meghallgatta megoszthatja az élményeit, aminek szerintem mindenki örülne."

És akkor majdnem pont ott tartunk mint most :)

"De eljutott már valaki annál tovább, hogy itt leírta, hogy "engem érdekelne"?"

Konkrétan egy konténernyi érvelésben lett kifejtve, hogy elvileg/gyakorlatilag miért nem működhet! A másik oldalról ezzel szemben mi olyat láttál, ami ne lett volna erősen megkérdőjelezhető?

Link to comment
Share on other sites

Konkrétan egy konténernyi érvelésben lett kifejtve, hogy elvileg/gyakorlatilag miért nem működhet! A másik oldalról ezzel szemben mi olyat láttál, ami ne lett volna erősen megkérdőjelezhető?

 

Mégis itt megy a nyammogás már egy hónapja, ahelyett, hogy bezárnánk a topikot :D

Bár tény, hogy leiratkozhatok, csak reménykedtem egy darabig, hogy a röhögésen kívül lesz valamiféle eredmény :)

Link to comment
Share on other sites

Nézd, szerintem Töfi is azért tartott ki eddig, mert bízott benne, hogy esetleg sikerül értelmes mederbe terelni ezt a dolgot.

 

Többen elég elszántnak tűntek, de mégsem mozdul senki.

No mindegy... Bevallom, kétlem, hogy bármi megváltozna az életemben attól ha valami vagy annak ellenkezője bizonyításra kerülne, úgyhogy részemről biztos, hogy nem fogok ebbe energiát ölni.  Az elszántabb urakat viszont nem értem, miért nem esnek egymásnak... ha másért nem, a móka kedvéért.

Link to comment
Share on other sites

 

Bár tény, hogy leiratkozhatok, csak reménykedtem egy darabig, hogy a röhögésen kívül lesz valamiféle eredmény :)

 

Szerintem ne iratkozzon le, lesz it eredmény! Eljön valaki a hitetlen "kemény magból" megtörik és töredelmes önvallomással kijelenti, hogy számít a tápkábel, lehet CDt lemágnesezni és jól hallható különbség van USB és  másik USB kábel között. Egyebekben az AVX Hi-Fi forumokon ezt mindenki tudja.

 

Csak van olyan pesti pro-audiós, aki kiváncsi? Semmít nem sózok rá, azt megígérem, sőt: kap ingyen egy baromi jó USB kábelt!!!

Link to comment
Share on other sites

Én is csak azért olvasom még ezt a témát, mert várom Töfi vagy A/D vagy Silk konkrét tesztjét/véleményét.
De így érzésre Instrument barátunk csak azért tartja fent ezt a beszélgetést, hogy az új emberek, akik idetévednek, azok is tudomást szerezzenek a csodakábeléről, így egyfajta reklámként fogható ez fel... :)

Link to comment
Share on other sites

A kábelekkel kapcsolatos mizéria, nekem is felkeltette a kiváncsiságomat. Gondolom az oksági összefüggések itt is érvényesk. Vagyis a "jólszól, nemjólszól" véleményeken kívül, biztosan vannak műszaki paraméterek is, amit az adott kábel típus, tűréshatárokkal együtt realizál. Mérte ezt valaki valamikor az adott konkrét esetben? Pontosabban, arra lennék kiváncsi, hogy egy elfogadottan jó minőségü,  v. alacsonyabb szinvonalat képviselő kábel közt, műszaki szempontok szerint  mi a különbség. 

Szerkesztette Macera2
Link to comment
Share on other sites

A kábelekkel kapcsolatos mizéria, nekem is felkeltette a kiváncsiságomat. Gondolom az oksági összefüggések itt is érvényesk. Vagyis a "jólszól, nemjólszól" véleményeken kívül, biztosan vannak műszaki paraméterek is, amit az adott kábel típus, tűréshatárokkal együtt realizál. Mérte ezt valaki valamikor az adott konkrét esetben? Konkrétan arra lennék kiváncsi, hogy egy elfogadottan jó minőségü,  v. alacsonyabb szinvonalat képviselő kábel közt, műszaki szempontok szerint  mi a különbség. 

 

Annyira gonosz vagy, hogy műszaki paramétereket, és méréseket kérsz, a pszichés faktor már nem is elég? :)

Link to comment
Share on other sites

Köllene már egy psziché-mérő kézi készülék az ilyen esetekre....

Fel is találtam. Megvehető: nálam. Ára: 15 Millió USD/db + ÁFA

Működik. Én mondom.

 

LOL :D

Az a baj, hogy most kikotyogtad, és így Frímél Kábel Úr lenyúlja az ötleted!

Az Adatlapfóbiások Országos Tanácsa pedig a következő Jobbanszól szeánszon certifikálja az új berendezést.

Link to comment
Share on other sites

Asszem belefér majd ebbe a vételárba, hogy a kinyomtatott adatlapot lamináltassam.

De maga a berendezés egy használt szappanos dobozban lesz, mert úgy hitelesebb, hogy kézzel készült, egyedileg behangolt darabról van szó.

Esetleg valaki? Privátban küldhetek számlaszámot a 70% előleghez, ha valaki rendelne SOS.

Link to comment
Share on other sites

Asszem belefér majd ebbe a vételárba, hogy a kinyomtatott adatlapot lamináltassam.

De maga a berendezés egy használt szappanos dobozban lesz, mert úgy hitelesebb, hogy kézzel készült, egyedileg behangolt darabról van szó.

Esetleg valaki? Privátban küldhetek számlaszámot a 70% előleghez, ha valaki rendelne SOS.

 

Engem érdekelne, de csak ha spéci lossless-lessloss tápkábellel van ellátva, ami belül nem csillapít, kívül pedig tartós a borzpinaszőrből sodrott, rugalmas védőrétegének köszönhetően! Ja és military grace spec lesz csak jó, a szappanos dobozt úgyis átcserélem tölténytároló ládára.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...