Jump to content
Ménemszól.hu

Nem azt hallod


A/D

Recommended Posts

Én is gyártok kábelt: ide is írhattok. Kétszer olyan jó véleménnyel illetik a kábeleimet, mint bármilyen itthoni gyártó. A lényeg, hogy fele annyiba kerül, mint bárhol máshol, és kétszer oly gondosan válogatom az alapanyagokat. www.perfectlieingcables.hu

 

Ajánlom magam@: Sir SpamAlot

Link to comment
Share on other sites

Mi itt a HITSPACE-ben kínosan ügyelünk arra, hogy letesztelgessünk/kipróbáljunk mindent amit csak képesek vagyunk, hogy a vevöinknek REÁLIS képet és tanácsokat adhassunk, ne holmi marketing rizsát.

Pontosan ezen okok miatt vásárolok szinte mindent nálatok, amit tudom, hogy megtalálok ott.

 

És nehogy lezárjátok ezt a beszélgetést, rengeteg dolgot tanultam belőle!

Link to comment
Share on other sites

Két dolgot elöször is válasszunk szét, mert úgy látom nem elég egyértelmü a hozzászóllók részéröl.

Az egyik fele a dolognak, a berendezések. Amennyiben NEM MEGFELÖ kialakításúak (rossz/olcsó táp), persze lehetséges egyéb külsö eszközökkel (értsd szürös kábelek) némi javulást elérni. Ezt szerintem senki nem vitatta. Viszont ez nem azt jelenti, hogy a kábel a MEGOLDÁS a dologra...

A másik, hogy amennyiben normális cuccunk van, egy "standard" tápkábelhez képest nem igazán elöre lépés semmiféle csodakábel.

Ezelött vagy 4-5 évvel én is rá voltam parázva az elektromos hálózatra. Én nem ilyen "egyszerü" kábel csereberével bajlódtam, hanem beszereztem egy laboratóriumi leválasztót. Ez nemcsak galvanikusan választott le, hanem komplett újragenerálta a 220V/50Hz-et, saját leszúrt és bemért földeléssel megspékelve. Gitár erösítökön teszteltem a dolgot, hogy mekkora különbség van hangban. (Ezek az erösítök 60-70-es évekbeli tervezések, szóval nem valami top az elektronikájuk, s eléggé érzékenyen reagálnak általában mindenre.) Nem mondom, hogy nem volt különbség, de annyira minimális szinten jelentkezett, hogy csak iszonyatos koncentrációval lehetett bármit is érzékelni a hatásásból. Így az egészet az "értelmetlen/felesleges" kategóriába soroltam. Ez nem azt jelenti, hogy nem fontos a tisztességes áram, de ez az esetek 95%-ban a konektorból vételezve is tökéletesen megfelelö. Aki ennek ellenére ragaszkodik a "tökéletes hálózatot" jelmondathoz, annak megnyugtató megoldást úgyis csak a komplett galvanikus leválasztás, privát földelés és egyéb mindentöl függetlenitö megoldások fognak nyújtani.

Ehhez tartozik, hogy egy normális studóhoz, normális elektromos hálózatot szokás építeni, érthetö okokból. Én azt megértem, hogy a panelben az összevissza buherált hálózat okozhat zavart, de ezt nem lehet eltüntetni egyszerü kábelezéssel.

 

A CD/LP demagnitizálást, USB csodakábelt és más ezoterikus dolgokat meg már nem is kommentálom...

Link to comment
Share on other sites

Silk utolsójához:

 

Abban talán tökéletesen egyetérthetünk, hogy az ÁRAM minősége sokat számít. Stabil frekvencia, stabil feszültség, megfelelő kiterhelhelhetőség, stb. Általánosságban kijelenthető, hogy a mai Magyaroszágon ez szolgáltatói szinten (tehát a villanyóráig, azt s beleértve) az esetek 99.99%-ban tökeletesen rendben van. (jóval felette vagyunk egyébként az EU minőségi átlagának ebben is, meg a rendelkezésre állásban is, de ez most mellékes). Tisztességesen szerelt szekunder hálózatoknál tehát a fali konnektorokban is tökéletesen megfeleő áram áll rendelkezésre, amibe tisztességes berendezéseket dugva érdektelen a tápkábel minősége, amennyiben az adott berendezés által igényelt áramerősség képes átmenni rajta. A "normál", berendezésekhez csomagolt 1,5-ös vezetőkeresztmetszetű erősáramú tápkábeleken olyan 20-22A át tud menni, ami 4500-4600 Watt áramfelvételű berendezést jelent, ami azért viszonylag ritka, de, ha összeadunk egy komplett home stúdiót, sok vassal akkor járunk cca ennél az értéknél. Persze ez stúdió és berendezésfüggő, én most egy "átlagos" home kategóriáról beszélek.

 

Az, hogy egy stúdiónak épített helyiségben tisztességes a szekunder hálózat, az talán természetes, erre is kell figyelmet fordítani. Egy "házistúdióban", ami a nappali sarkában, kisszobában stb. van, és egyébként a szekunder hálózaton vannak még kapacitív és induktív fogyasztók is (mosógép, sütő, fénycsöves lámpatestek, stb.) ott van értelme a dedikált "stúdió áramkörnek" betenni valami galvanikus leválasztást, csak azért, hogy az esetleges pattanásokat, sercegéseket kiszűrjük, ami a lakás egyéb használói és fogyasztói által gerjesztődhet. Az ilyen megoldások, vagy ketyerék, "ipari, dobozos termékek" (pl APC), nem nagy történet, tökéletesen stabil, leválasztott áramot állíthatunk elő a kis home-stúdiónk számára olyan 60 ezres nagyságrendben, HA érzékeljük, hogy valami baj van egyébként a lakásban lévő árammal, vagy a szekunder hálózattal.

 

Azután, áram szempontjából már csak arra kell figyelnünk, hogy ne lötyögjön, ne legyen megtörve, ne legyen "szigszalagozott" a berendezéseink tápellátása (már csak életvédelmi okokból se), az egyébként kutyaközönséges, berendezésekhez csomagolt tápkábel. (megj: ebben persze lehetnek csodák, de azért ez nemigen jellemző. Mindenesetre dobjuk el azt a tápkábelt, amit egy 4000Watt áramfelvételű berendezéshez csomagoltak, és vékonyabb cca 1 cm-nél....-:D És vegyünk egy centisnél vastagabbat. Az már valszeg 1,5 m2-es lesz.)

 

Áramról csak ennyit.

Link to comment
Share on other sites

Két dolgot elöször is válasszunk szét, mert úgy látom nem elég egyértelmü a hozzászóllók részéröl.

Az egyik fele a dolognak, a berendezések. Amennyiben NEM MEGFELÖ kialakításúak (rossz/olcsó táp), persze lehetséges egyéb külsö eszközökkel (értsd szürös kábelek) némi javulást elérni. Ezt szerintem senki nem vitatta. Viszont ez nem azt jelenti, hogy a kábel a MEGOLDÁS a dologra...

A másik, hogy amennyiben normális cuccunk van, egy "standard" tápkábelhez képest nem igazán elöre lépés semmiféle csodakábel.

Ezelött vagy 4-5 évvel én is rá voltam parázva az elektromos hálózatra. Én nem ilyen "egyszerü" kábel csereberével bajlódtam, hanem beszereztem egy laboratóriumi leválasztót. Ez nemcsak galvanikusan választott le, hanem komplett újragenerálta a 220V/50Hz-et, saját leszúrt és bemért földeléssel megspékelve. Gitár erösítökön teszteltem a dolgot, hogy mekkora különbség van hangban. (Ezek az erösítök 60-70-es évekbeli tervezések, szóval nem valami top az elektronikájuk, s eléggé érzékenyen reagálnak általában mindenre.) Nem mondom, hogy nem volt különbség, de annyira minimális szinten jelentkezett, hogy csak iszonyatos koncentrációval lehetett bármit is érzékelni a hatásásból. Így az egészet az "értelmetlen/felesleges" kategóriába soroltam. Ez nem azt jelenti, hogy nem fontos a tisztességes áram, de ez az esetek 95%-ban a konektorból vételezve is tökéletesen megfelelö. Aki ennek ellenére ragaszkodik a "tökéletes hálózatot" jelmondathoz, annak megnyugtató megoldást úgyis csak a komplett galvanikus leválasztás, privát földelés és egyéb mindentöl függetlenitö megoldások fognak nyújtani.

Ehhez tartozik, hogy egy normális studóhoz, normális elektromos hálózatot szokás építeni, érthetö okokból. Én azt megértem, hogy a panelben az összevissza buherált hálózat okozhat zavart, de ezt nem lehet eltüntetni egyszerü kábelezéssel.

 

A CD/LP demagnitizálást, USB csodakábelt és más ezoterikus dolgokat meg már nem is kommentálom...

Aha szóval akkor én ezért nem is hallok semmi mágiát egy kábelben, mert már alapból van ilyen szerkezetem :D

Link to comment
Share on other sites

Jó reggelt mindenkinek!

 

Talán nem baj ha én nagyon másképp látom a tápellátás kérdését! Semmiképp sem a teljesítmény ellátással volt baj azoknál a rendszereknél, ahova bekerültek az én tápkábeleim.

 

Itt szólnék pár szót a kábel eladás/megvétel témáról. Valami olyan helyzetet sugalnak itt többen, hogy a kábel eladás úgy megy, hogy valaki, mondjuk én, azt mondja egy baleknek: Te van egy baromi jó tápkábelem vedd meg. Igen, mennyi az ára? 100 ezer pénz. OK add ide a kábelt, itt a pénz! Eladó röhög a markába.

 

Na ne...  Akiknek én tápkábelt adtam el, azok hosszú évek, vagy évtizedek óta csiszolgatják a rendszerük hangját, jól ismerik a nagy gyártók minden kábelét és tisztában vannak a haza DIY kábel választékkal is. Mindennek tudják a használt piaci árát is, ami manapság a béka feneke alatt van. És ... kivéve pár szerencsést, baromi szűkös keretük van fejlesztésre.

 

Nálam egy tipikus tápkábel eladás úgy indul, hogy felhív valaki, hogy kéne neki egy jó hangfal kábel.

OK elmegyek hozzá, viszek megfelelő méretű hangfal kábelt, aztán meghallgatjuk közösen valami jó minőségű zenével a rendszerét. Általában szokott gond lenni a hangzással, akkor megnézem, hogy milyen tápkábelek vannak a rendszerében. Aztán mondom neki, hogy mielőtt a hangfal kábelre térnénk cseréljük tápot a CD játszóban. Mindig viszek 2-3 különböző szerkezetű tápkábelt is.

Tag néz egy nagyot, de kiváncsi, kicseréljük és megint meghallgatjuk a rendszert. És akkor jön az, hogy leesik az álla. Ő hallja, de nem érti, mitől szól sokkal jobban a rendszer. Tegyük vissza a régi hálózati kábelét. Azzal döglötten szól. Aztán megérdezi, hogy mennyi egy ilyen táp és általában kell neki, mert olcsó. A hangfal kábelt most nem kéri, mert nincs több pénze. Nagyon neves, jónak tartott tápkábeleket vettek már ki rendszerekből, mert jobb volt az enyém.

 

Kb. így megy egy eladás.

 

Ha valaki otthon hallgat sokszor zenét az jól tudja, hogy hétvégéken, amikor nem mennek az üzemek, irodák stb. sokkal jobb a hangminőség. Azért, mert jobb a hálózat, kevesebb a zaj.

 

 

Link to comment
Share on other sites

"Ha valaki otthon hallgat sokszor zenét az jól tudja, hogy hétvégéken, amikor nem mennek az üzemek, irodák stb. sokkal jobb a hangminőség. Azért, mert jobb a hálózat, kevesebb a zaj."

Lehet, bizonyos környékeken, pl Újpest eléggé ilyen Bp.-n belül. De erre való az a galvanikus leválasztó egység, ami cca 15EFt APC-ből. Ezt a hifi elé is oda lehet tenni, nem csak a studóba....

De erről irt Silk is, meg én is...

Link to comment
Share on other sites

És nehogy lezárjátok ezt a beszélgetést, rengeteg dolgot tanultam belőle!

Ami ebben a fórumban ontopicnak számít az már bőven túl van tárgyalva. Ha ugyanazt elmodják itt az emberek még 50 féle interpretációban az szerintem már unalmas. Az lenne haladás ha végre megcsinálná valaki már azt a nulltesztet a szóban forgó usb kábellel. Nagy eséllyel azt mutatná ki, hogy nincs különbség két kábel közt de az alaposság kedvéért azért mégiscsak szükség lenne rá. Töfi konkértan fel is ajánlotta, hogy elvégzi. De akár azt is el tudnám képzeli amit MadHead említett, azaz hogy egy audio-mythbusters szériában utánajárnának ezeknek. MadHead végezné a tudományos teszteket Silk pedig adná a szórakoztató stílusát a dologhoz :D szerintem "komálnák a népek".

Link to comment
Share on other sites

Ami ebben a fórumban ontopicnak számít az már bőven túl van tárgyalva. Ha ugyanazt elmodják itt az emberek még 50 féle interpretációban az szerintem már unalmas. Az lenne haladás ha végre megcsinálná valaki már azt a nulltesztet a szóban forgó usb kábellel. Nagy eséllyel azt mutatná ki, hogy nincs különbség két kábel közt de az alaposság kedvéért azért mégiscsak szükség lenne rá. Töfi konkértan fel is ajánlotta, hogy elvégzi. De akár azt is el tudnám képzeli amit MadHead említett, azaz hogy egy audio-mythbusters szériában utánajárnának ezeknek. MadHead végezné a tudományos teszteket Silk pedig adná a szórakoztató stílusát a dologhoz :D szerintem "komálnák a népek".

Ez már a legelején felmerült, és később többször is, de félek, hogy sosem fog létrejönni a tesztelős összeröffenés. Egyrészt a proaudiós kollégáknak le kéne ereszkedni a hifistákhoz, másrészt ott a rettenetes kockázat, hogy lesz valami mérhető különbség :) Ha meg nem lesz, akkor hifistáknak még mindig megmarad az üthetetlen "de én hallom" kezdetű Chewbacca védelem.

Lehet, nem is a kábeleket kéne méregetni, hanem mikrofonnal felvenni ugyanazt a cuccot ugyanazon a rendszeren, csak a kábelek cserélgetésével, hogy kiderüljön, mit hall a mikrofony :D

Link to comment
Share on other sites

Ha valaki otthon hallgat sokszor zenét az jól tudja, hogy hétvégéken, amikor nem mennek az üzemek, irodák stb. sokkal jobb a hangminőség. Azért, mert jobb a hálózat, kevesebb a zaj.

 

Véletlenül sem azért, mert hétvégén a környezeti alapzaj sokkal alacsonyabb? Kevesebb autó, kevesebb ember, kevesebb busz/teherautó van az utcán? :)

Link to comment
Share on other sites

Lehet, nem is a kábeleket kéne méregetni, hanem mikrofonnal felvenni ugyanazt a cuccot ugyanazon a rendszeren, csak a kábelek cserélgetésével, hogy kiderüljön, mit hall a mikrofony :D

Alapvetően igen, mert végső soron az egész rendszer összhatásában kell jelentkeznie a hallható különbségnek. Abból, hogy maguk a kábelek bizonyos fizikai paramétereikben mérhetően eltérnek, még nem lehet végkövetkeztetéseket levonni. Szvsz a digitális jelfolyam rögzítése és összehasonlítása lenne a legegyszerűbb/legegzaktabb. Ha már ott sincs kimutatható különbség, akkor nincs miről tovább beszélni. Ha van, akkor persze mehetünk tovább a mikrofon felé, hogy ez végig megmarad-e.

Ja és Chewbacca védelem made my day!

Szerkesztette emzéperiksz
Link to comment
Share on other sites

Igen, de azért maradjunk abban, hogy a ZENE mint olyan emberek fülének készül, tehát ha tetszik valakinek, az jelent valamit!

 

Igen, csak az nem mindegy, hogy miért tetszik neki. Azért mert például saját magának sem meri bevallani, hogy nincs különbség, és mivel "nyilvánvaló", hogy a jobb kábelnek jobban kell szólnia, ezért szégyellné ha azt mondaná egy hozzáértőnek vagy egy hifis szeánszon a társaságnak, hogy nem hall különbséget. Én is voltam már ilyen hifis tesztelésen, és konkrétan megmondtam, hogy nem hallom a különbséget a két kábel között. Ezek után persze én voltam a botfülü (persze nem szemtől szembe, csak úgy visszahallottam). Az meg a non plus ultra amikor az emberek ahelyett hogy zenét hallgatnának, vagy vennének egy jobb hangfalat, neadjisten vennének pár nyamvadt akusztikai panelt amivel VALÓBAN jobb lesz a hangzás nem csak beképzelik, elköltenek 30-40 ezret tápkábelre, meg ugyanennyit interconnectre, meg hangfalkábelre meg 10-et USB kábelre, meg vesznek USB-SPDIF átalakítót stb stb stb.... És csak cserélgetnek és kütyüznek és nem értik, és vakok vezetnek világtalanokat...

Szerkesztette AMDFan
Link to comment
Share on other sites

És ebben a tesztben megint csak az emberek füle lesz a műszer?

Ugyanezt akartam kérdezni.

Szóval akkor még mindig nem vagyunk előrébb.

Egyébként ha már arról írunk, hogy sokan elfogultak a lehallgatás során, hogy tudják, hogy figyelni kell a kábelre, és elvileg jobban kell szólnia, akkor akaratlanul is azt keresi, hogy miben jobb. Ezzel egyidőben, ha valaki nem hisz a kábelben, akkor az akkor sem fog hallani különbséget, ha pedig mégis van. Ezért nem jó a hallgatási teszt.

Viszont ha már hallgatási tesztről van szó, én kíváncsi lennék egy olyanra is, amikor Instrument kollégánkat tesztelik vakon, ahogy a cikkben is le van írva. Persze így sem biztos, hogy hinnék az eredményeknek, csak miután vannak már mért eredmények is.

Link to comment
Share on other sites

Nem is lesztek előrébb. A kábelkészítő úr nagy valószínűséggel soha nem vallaná be, hogy a kábeleit kizárólag pszichoakusztikai hatások miatt hallja/hallják jobbnak, ráadásul ha nem is pozitív értelemben, de neki ez elég jó reklám, hogy fenntartja itt a "vitát". Az észérveket ignorálja, csak hajtogatja ugyanazt. Biztos hogy van értelme bárkit bármiről meggyőzni ? :)

Link to comment
Share on other sites

"Magyaroszágon ez szolgáltatói szinten (tehát a villanyóráig, azt s beleértve) az esetek 99.99%-ban tökeletesen rendben van."

 

Én erről egyáltalán nem vagyok meggyőződve.

Szerintem nem normális, hogy ha bekapcsolok egy olajradiátort, akkor leesik a feszültség 10-15V-ot.

Oké, hogy sokat eszik, de nehogy már ennyit ne bírjon el a betáp.

Az órától már kicseréltünk mindent bivalyerős kábelekre és alig javult, tehát már az óra előtt gáz van.

Az a 10-15 V ingadozás pedig már vígan meghallatszhat egy csöves erősítőn.

Link to comment
Share on other sites

Nem is lesztek előrébb. A kábelkészítő úr nagy valószínűséggel soha nem vallaná be, hogy a kábeleit kizárólag pszichoakusztikai hatások miatt hallja/hallják jobbnak, ráadásul ha nem is pozitív értelemben, de neki ez elég jó reklám, hogy fenntartja itt a "vitát". Az észérveket ignorálja, csak hajtogatja ugyanazt. Biztos hogy van értelme bárkit bármiről meggyőzni ? :)

 

Az ész érveket nem én ignorálom, a topik elején valaki már betett cikket méréses teszről, ahol egyértelműen bebizonyosodott, hogy a CD lemágnesezés jól hallhatóan javít a hangon. Most itt ezt negligálják. Hozzám se jön el senki, hogy saját fülével hallja az én saját egyéni CD demag rendszeremet. Pedig a világ legjobb hangú CD-in is hallhatja.

 

Én vagy 30 éve irogatok lemezekről ismertetőket, akit érdekel  itt láthatja milyen termés kerül a kezeimbe

napról napra: http://www.muszeroldal.hu/news2/recordreviews2013.html

Link to comment
Share on other sites

"Gitár erősítőkön teszteltem a dolgot, hogy mekkora különbség van hangban. (Ezek az erősítők 60-70-es évekbeli tervezések, szóval nem valami top az elektronikájuk, s eléggé érzékenyen reagálnak általában mindenre.) Nem mondom, hogy nem volt különbség, de annyira minimális szinten jelentkezett, hogy csak iszonyatos koncentrációval lehetett bármit is érzékelni a hatásából."

 

Ezt szerintem úgy érdemes tesztelni, hogy maga a tesztelő gitározik.

A játékérzetben sokkal szembetűnőbb lehet a különbség, mint egy külső hallgató számára.

Én ha a Furman tápra dugva játszom, akkor hallani vélem a különbséget, de fogok csinálni nulltesztet is,

ha lesz időm, mert kíváncsi vagyok, hogy valóban így van-e.

Szerintem amúgy ez a helyes hozzáállás ilyen ügyekben.

Kis eltérésekről beszélünk, amik fontosak lehetnek, de általában nehéz őket

egyértelműen meghallani. Ilyenkor jön a nullteszt.

Persze úgy, hogy normalizálni kell a különbségi fájlt, ha nem látszik benne semmi,

mert simán lehetnek ott egészen halk dolgok, mivel pici eltéréseket keresünk.

Link to comment
Share on other sites

"Magyaroszágon ez szolgáltatói szinten (tehát a villanyóráig, azt s beleértve) az esetek 99.99%-ban tökeletesen rendben van."

 

Én erről egyáltalán nem vagyok meggyőződve.

Szerintem nem normális, hogy ha bekapcsolok egy olajradiátort, akkor leesik a feszültség 10-15V-ot.

Oké, hogy sokat eszik, de nehogy már ennyit ne bírjon el a betáp.

Az órától már kicseréltünk mindent bivalyerős kábelekre és alig javult, tehát már az óra előtt gáz van.

Az a 10-15 V ingadozás pedig már vígan meghallatszhat egy csöves erősítőn.

Csak a bekapcsoláskor, vagy akkor is amikor már üzemben van az olajradiátor esik le a feszültség?

Egy ilyen 10-16 Amperes igényű fogyasztó egyébként evidens módon megrántja a betápot a bekapcsolás pillanatában, de sztenderd üzemben nem jelentkezhet. Azt lehet még megnézetni (a szolgáltatóval), hogy az óra lebiztosítása egyenértékű-e az odavezető kábel teherbírásával? Nem elképzelhetetlen eset az, hogy feljesztés, stb miatt csak az óra lebiztosítása kerül cserére (pl 16-ról 32Amperre), de a szolgáltatói lekötés ugyanaz az akár 50 éves alukábel is marad, mert "elvileg jó". Főleg, ha mindez "okosba", vagy fusiba lett megoldva. Az erősáramú csavarkapcsolatokat szekrényszinten egyébként évente illik utánhúzni (ez a szabványban is benne van), ami szintén el szokott maradni.

Egy ilyen mértékű feszkóesést be kell jelenteni, és azt a szolgáltatónak javítania kell.

Link to comment
Share on other sites

Bekapcsolásnál, persze megránthatja, de ez folyamatos üzemnél van így.

Tuti, hogy a bejövő kábel valami régi szar, de ezeknek hőzönghetnék napestig, le se szarják.

6-8 évig hívogattuk őket, hogy serceg az oszlop tetején valami és nem világít rajta a lámpa.

Közölték, hogy náluk azt jelzi, hogy világít, minden oké és kész.

Link to comment
Share on other sites

Füstöltesd el....:)))

Arra már kénytelenek kijönni, vagy, ha egy tűzoltó ad egy olyan szakvéleményt, hogy életveszélyes.

Persze nem kellene, hogy így legyen, de ez Mo. Sajnos az oszlop-ingatlan közötti kábel egy olyan határmezsgye, ami egy kicsit a szolgáltató helyi faszkalapjain múlik. Jogilag az övék, de tényleg sok vele a macera, így küzdelmes témakör. Olyat is láttam már, hogy "bebizonyították", hogy annak a javíttatása a használó feladata, de ezek már csak ilyen játszmák. A szolgáltatási határ a villanyóra lakásba elmenő saruja... Mint ahogy az összes többinél is, gáznál, víznél.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...