Jump to content
  • 0

Kérdőív a számítógépes zeneírásról


balintistvan

Kérdés

Sziasztok!

 

Ha akad pár szabad percetek kérlek töltsétek ki ezt a rövid, számítógépes zeneírással és zeneszerkesztő szoftverekkel kapcsolatos kérdőívet:

 

http://appi.bme.hu/survey/index.php/978731/lang-hu

 

A kérdőív anonim, válaszaitokat kizárólag a készülőben lévő, a modern zeneírás szoftveres támogatásáról szóló szakdolgozatomhoz fogom felhasználni.

 

Segítségeteket köszönöm! 

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

Rossz a kerdoiv, vagy csak en nem ertem?

Eloszor valaki mondjuk ugy valaszol, hogy szamara nem fontos a DAW effektje, majd ujabb kerdes: elegedett vele? :o

Az ar fontossaga is erdekes. Valoszinuleg aki nem ebbol el, annak fontos az ar, viszont lehet, hogy hajlando tobbet adni o is, a jobb minosegert (de valamit valamiert, ettol meg az ar fontos tenyezo marad).

Na, mindegy.

Először is köszönöm szépen a válaszokat! A kérdőív ezen része a szoftverfunkciók fontosság-elégedettségi mátrixára vonatkozik. Lehet, hogy van egy adott funkció (pl az általad említett effektminőség), ami kevésbé fontos egy adott felhasználónak, de ettől függetlenül elégedett vele. Ha sok ilyen fordul elő, akkor ebben az esetben az adott funkció túl van pozicionálva az adott DAW-nál, vagyis a fejlesztésére nem érdemes annyi figyelmet fordítani rá. Persze előfordulhat ennek a fordítottja is, amikor alulpozicionált funkcióról beszélünk. Erre viszont jobban oda kell figyelni, ha ki akarják elégíteni a felhasználói bázis igényeit,

 

Én még nem néztem meg a kérdőívet, de én is fel tennék néhány kérdést a szerzőjének amivel talán segíthetem vagy nem a munkáját.

 

Az első elgondolásom: Számítógépes zeneszerzés. Szerintem ez önmagában így egy száraz meghatározás. Én kimondottan számítógépes zeneszerzésnek a régi idők 8 bites SID chipes programsorokból kiügyeskedett zenét tartom.  

Zeneszerzésnél a mostani szemléletben a számítógép csak egy "hang rögzítésre és editálásra alkalmas berendezés ahol lehetőségünk van virtuális instrumentek használatára" Ez az én véleményem. 

Ha az ember tudatosan megír egy zenét, ott az első lépés a fejben dől el. Következő lépésben egy teljesen natúr hangszeren lesz eljátszva pl egy zongorán vagy gitáron ahol már meg tudjuk határozni azt a tempót ami jól áll a zenének és egy laza szerkezetet is fel tudunk vázolni. Az egész folyamat történhet kottában való leírásban is, bár mindenki kész dolgokat akar és maradunk a számítógépnél, mivel amit felveszünk vissza tudjuk hallgatni. Következő lépésben meg kell hangszerelni a nótát, hogy egy komplett zenekar meg tudja szólaltatni azt. Itt is fontos szerepe lehet a számítógépnek, mert lehet, hogy csak egyedül szólóban zenélünk és akkor a többi hangszer sávjait is fel kell vennünk. 

Én még mindig azt mondom, hogy a számítógép csak egy kiegészítő eszköz szerzésnél ami a munkánkat "könnyíti vagy esetekben nehezíti meg" Sok mindenre használják adott esetben lehet az a számítógép pl szintetizátor sampler, multitrack recorder stb. 

A Daw-ok megválasztása, alkalmazása. Szerintem nem ezen múlik, hogy az ember jobb zenét írjon, zeneileg nem leszünk tőle felkészültebbek és nem hinném hogy jobban inspirál egy pro tools vagy egy cubase. Inkább kinek melyiknek átláthatóbb a kezelése, mennyire stabil a rendszerén. A végeredmény minősége meg nem csak a daw-on múlik.  

Remélem egy másik megközelítést is kaptál ezen területről. Sok sikert a szakdolgozathoz!

Igen, ebben teljesen egyet kell értenem, hogy a számítógép csupán egy eszköz a zeneírás folyamatát tekintve. Viszont, mint ahogyan már említettem, a szakdolgozatom a zeneírás szoftveres támogatásáról fog szólni, azaz a DAW-ok(főleg a Live) szoftverergonómiai vizsgálatát végzem. Ebbe egyebek mellett bele tartozik, mint ahogyan írtad, a kezelhetőség, a stabilitás, az átláthatóság és a tanulhatóság is. Azt vizsgálom tehát, hogy a szoftver mennyire "könnyíti, vagy nehezíti meg" a munkádat és mit kellene megváltoztatni, vagy esetleg fejleszteni a DAW-ok esetében. :)

 

Az észrevételt egyébként nagyon köszönöm és szívesen várom a további építő gondolatokat is! 

 

A szakdolgozathoz egyébként interjúalanyokat is keresek, szóval ha esetleg érzi valaki magában az affinitást, vagy úgy gondolja, hogy szakértője a témának és szívesen látná vissza a gondolatait a munkámban, az nyugodtan vegye fel velem a kapcsolatot: balint.istvan27@gmail.com :)

Link to comment
Share on other sites

Kitöltöttem, igaz szélsőséges válaszokat adtam. Szívesen mennék a szakdolgozatodhoz tesztalanynak.

Én személy szerint Analóg/Hardware-s zenélést preferálom. "számítógépes" zenélésnél nekem ott kezdődik, hogy minőségi szoftveres alternatívát nyújt egy meglévő zenestílushoz, pld Technonál/Hardtechnonál: tr909/jomox xbase09,999,Tr808,606,nord modular/yamaha su700/tb303/yamaha dx200

Igaz ezek nekem most jól összeválogatott dolgok rendszer szinten, de egy live/daw/music editorban nekem legyen már ezekhez az eszközökhöz automatik értelmezhető.

FL Studio mint zeneszerkesztő ennyiből jó, de live actra már nem tudnám használni pedig lehet azt is benne(láttam videón/élőben).

Amit nagyon hiányolok, hogy hálózaton keresztül még nem lehet zenekart csinálni, bedugom a keverőm, ő is bedugja a keverőjét egy dobozba, számítógépen párosítjuk, és mind a kettőnknek a kimenete megy a saját hangfalunkra...

Persze rt lenne a megoldás, de ilyen még miért nem létezik? Jó igen én a természetes dolgoknak vagyok a híve de ha a haver nyc-be lakik én meg mondjuk berlinben és egy közös albumon dolgozunk, neadj isten akár a dawunkat is szinkronizálnánk, hogy együtt dolgozzunk, mért nincs még megoldva?

Link to comment
Share on other sites

Amit nagyon hiányolok, hogy hálózaton keresztül még nem lehet zenekart csinálni, bedugom a keverőm, ő is bedugja a keverőjét egy dobozba, számítógépen párosítjuk, és mind a kettőnknek a kimenete megy a saját hangfalunkra...

Persze rt lenne a megoldás, de ilyen még miért nem létezik? Jó igen én a természetes dolgoknak vagyok a híve de ha a haver nyc-be lakik én meg mondjuk berlinben és egy közös albumon dolgozunk, neadj isten akár a dawunkat is szinkronizálnánk, hogy együtt dolgozzunk, mért nincs még megoldva?

Nem ismerem a te igényeidet de rengeteg megoldás létezik az online együtt zenélésre. Jelszó a kereséshez: music collaboration :)

Link to comment
Share on other sites

 

Ha OSX-re tudnak írni zeneszerkesztőt, akkor csak "egy bitet" kéne átírni. Azaz pofon egyszerű lenne át portolni...
 
Melyik egy bitre gondolsz? Ezt írd le bővebben hogy mire gondolsz.  
Fordítva talán egyszerűbb mert osx-en van X11 emuláció, de az se annyira egyszerű hogy csak lefordítod a linuxos forráslistát aztán az megy.

 

Jó felé tapogatózol, csak unix like oprendszerek között tudod könnyebb mozogni mint windows/unix like rendszer között.

Ezért nem értem hogy azt az "1 bitet" (jelképes) mérnem ehet átírni. Amúgy tényleg minimálisat kell átírni.

Link to comment
Share on other sites

Szívesen tesztelném wine 1.5 alatt, flame indításon kívül, én leszedtem, kíváncsi vagyok rá.

Egyébként utánnanéztem, mai processzorok(core2duo felett) már automatik támogatott hw-s virtualizációval van ellátva.

Ugye windows alatt is a .net már nem natív.

Link to comment
Share on other sites

Szívesen tesztelném wine 1.5 alatt, flame indításon kívül, én leszedtem, kíváncsi vagyok rá.

Egyébként utánnanéztem, mai processzorok(core2duo felett) már automatik támogatott hw-s virtualizációval van ellátva.

Ugye windows alatt is a .net már nem natív.

Én speciel várom a wine-s tapasztalataidat vele.

Link to comment
Share on other sites

Én speciel várom a wine-s tapasztalataidat vele.

Elindulni nem indul el a telepítő és még az ohm studió fejlesztői is sz*rháziak.

http://forum.ohmstudio.com/discussion/358/linux/p1

Unfortunatly there are no plans for a Linux version.

We wish that the computer music industry was more "Linux friendly" though.

Because we're a small company, we cannot afford to support Linux at this stage of development.

Thanks

"
Sajnos egyedül a Bitwig vette ezt a fáradságot, hogy jövőben Linuxra is kiadják a telepítőt.
Ha OSX-re tudnak írni zeneszerkesztőt, akkor csak "egy bitet" kéne átírni. Azaz pofon egyszerű lenne át portolni...
No de nem is rugózok ezen, úgyis csak én szenvedek, pedig egy tök korrekt rendszerről van szó, windowsnak lazán lehetne alternatívája.
Link to comment
Share on other sites

 

Elindulni nem indul el a telepítő és még az ohm studió fejlesztői is sz*rháziak.

http://forum.ohmstudio.com/discussion/358/linux/p1

Unfortunatly there are no plans for a Linux version.

We wish that the computer music industry was more "Linux friendly" though.

Because we're a small company, we cannot afford to support Linux at this stage of development.

Thanks

"
Sajnos egyedül a Bitwig vette ezt a fáradságot, hogy jövőben Linuxra is kiadják a telepítőt.
Ha OSX-re tudnak írni zeneszerkesztőt, akkor csak "egy bitet" kéne átírni. Azaz pofon egyszerű lenne át portolni...
No de nem is rugózok ezen, úgyis csak én szenvedek, pedig egy tök korrekt rendszerről van szó, windowsnak lazán lehetne alternatívája.

 

 

Át kéne menni az "" topicba.

Link to comment
Share on other sites

Bocs, rögtön a válaszodra reagáltam, mielőtt elolvastam volna. Amiatt, hogy nincs Linuxra, kár átmenni :)

 

De van egy trükk, hogy tesztelheted linuxon!!! :)

 

Telepíts linuxon egy VirtualBoxot, arra egy Eternity XP-t (keress rá), és arra az OhmStudiot.

 

Én így használtam Ubuntus korszakomban Adobe cuccokat :) (Persze csak a Trialt!!!)

 

Bár a hangkártyás dolgait a VirtualBoxnak ez nem hozta ki, szóval valószínűleg nem lesz natív élmény, de felmegy és ki tudod próbálni!

 

És az Eternity XP virtuális gépen sokkal jobban hasított, mint egy gyári XP!!!

Link to comment
Share on other sites

Ha OSX-re tudnak írni zeneszerkesztőt, akkor csak "egy bitet" kéne átírni. Azaz pofon egyszerű lenne át portolni...
 
Melyik egy bitre gondolsz? Ezt írd le bővebben hogy mire gondolsz.  
Fordítva talán egyszerűbb mert osx-en van X11 emuláció, de az se annyira egyszerű hogy csak lefordítod a linuxos forráslistát aztán az megy.
Link to comment
Share on other sites

No de nem is rugózok ezen, úgyis csak én szenvedek, pedig egy tök korrekt rendszerről van szó, windowsnak lazán lehetne alternatívája.

 

Pedig csak rajtad múlik, hogy meghozd a döntést, hogy nem szopsz tovább, és inkább felteszed a Win7-et.

Úhhh, hogy irtóztam tőle sok éves OSX és fél éves Ubuntu után. Bután :D

Link to comment
Share on other sites

Pedig csak rajtad múlik, hogy meghozd a döntést, hogy nem szopsz tovább, és inkább felteszed a Win7-et.

Úhhh, hogy irtóztam tőle sok éves OSX és fél éves Ubuntu után. Bután :D

Kösz de kihagyom, vissza nem állok win7re

Am fl studio megy, heppy vagyok. osx is volt fent de nem jött be :) Am így is natív élményem van linuxon fl studioval. Majd letellik a vizsgaidőszak, csak azért is csinálok egy tesztet, frissen herélt jól összerakot linuxon végigpróbálom, hogy melyik xy windowsos program fog elfutni. Kökeményeknek egyébként FreeBSD oss-jack kombóval :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...