Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Mac mini m1 háttértár bővítése úgy hogy hordozható maradjon.


Zongilog

Kérdés

kb. 2 éve vettem használtan egy mac mini m1 procis gépet 16 GB RAM-al és 256 GB SSD-vel. Egyrészt azért is vettem ezt, mert örültem hogy végre lehet mac-em :)  meg mert erre volt pénzem, illetve gondoltam ez még hordozható is, mert elég kicsi. Panelban lakom, így itt fejhallgatóval hallgatom, de szüleimnél van kint a stúdió hangfal és gondoltam oda jó lesz néha kivinni a cuccot hogy ott hangerővel is élvezkedhessek. Erre a mac mini hordozhatósága jónak tűnt. A problémám ott kezdődött, hogy kevés nagyon a 250 GB. Kéne valami bővítés, mert hangmintákat használnék, de már nem tudom hová feltenni. Gondolom a sebesség itt azért nem mindegy.  Szerintem jó lenne azért vagy 3-5-6 TB, mert szedek is le innen onnan mintákat és jó lenne ha nem kéne szűkölködni. Mik a lehetőségeim szerintetek?  Nyilván a hordozhatóság elvesztése is aggaszt. A hangkártya miatt eddig sem volt olyan egyszerű a cuccot össze pakolni, de ha lenne egy külső adat tároló félek ez még macerásabb lenne. Más számítógéppel jobban járnék? Ennyiért szerintem nem nagyon kapok semmit ami jobb. külső SSD tár az egy vagyonba kerül, így gondolom maradna a külső HDD. Mik a lehetőségeim szerintetek? Van valami ötletetek? 

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

  • 0
1 órája írta Zongilog:

Mik a lehetőségeim szerintetek?

Attól tartok a belső bővítés kizárt, ami a legeredményesebb lett volna! https://www.ifixit.com/Answers/View/682329/Can+you+add+a+second+drive+inside+the+M1+Mac+Mini?srsltid=AfmBOoqMKn42ySef9cOcvodVl6_26s-EjUqihudLWAoIM4oTvV07rVz2

Thunderb. külső tároló esetleg: https://www.techradar.com/pro/fastest-external-ssds-of-year#section-fastest-external-ssd-for-mac

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • 0
3 órája írta Zongilog:

Van valami ötletetek? 

nekem ilyenem van, lasd link lejjebb.

Tok jo, csomo portot ad, meg tudsz bele tenni SATA SSD-t, ami atlag felvetelhez eleg gyors, es szuperolcso. Es baromi jol nez ki a gep alatt.

https://www.bol.com/nl/nl/p/imounts-mac-mini-hub-docking-station-usb-c-hub-externe-ssd-m1-en-m2-silver/9300000026182587/?bltgh=rEjtw9dr9gUwn-ERXolKYw.2_6.7.ProductImage

Szerkesztette faceeasyg
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
6 órája írta Bendi:

Köszönöm mindenkinek a választ!

A linken a 2 TB-os SSD-k azok amik megfizethetők számomra. 50 ezer körül már vannak, persze nem tudom hogy ezek milyenek, gyorsak e és megbízhatók e. A 4 TB-osak nagyon drágák. A 2 TB-os házzal olyan 60 ezer forint lenne. Ez megfontolandó. köszi! Bár ez a 2 TB megint csak kompromisszumos lenne.  és mi a helyzet mondjuk külső  3,5"-os HDD-vel? Az nem lenn elég gyors, mert abból 50 ezerért szerintem 5-6 TB-ot is kapni. Amúgy az SSD az esetleg tudod, hogy mennyire időt álló, mert facen valaki írta egyszer, hogy 1 év után behalt az SSD-je és minden elveszett róla?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
29 perccel ezelőtt írta Zongilog:

Amúgy az SSD az esetleg tudod, hogy mennyire időt álló, mert facen valaki írta egyszer, hogy 1 év után behalt az SSD-je és minden elveszett róla?

Az SSD elettartamat az alap minosegen kivul, az iras/olvasas mennyisege, es a meghajto atlagos telitettsege kepes meg befolyasolni. Nomeg a NAND fajtaja:

SLC: a legtobb iras/olvasast birja, manapsag nehez talalni, es akkor sem olcso.

MLC: kevesebb i/o, nem olcso

TLC: kevesebb i/o, kaphato, nem draga

QLC: legkevesebb i/o, olcso

A "kevesebb" az altalaban kb nagysagrendnyi elterest jelent, szoval SLC kb 100 ezer ciklus, a QLC eseteben ez kb 1000. Ha megfeleloen gyors csatolason egy nem tul nagy QLC SSD-t hajtasz i/o teszttel 0-24, szerintem max 1-2 honap alatt vege van. Szoval, igen, modern SSD-k tudnak rovid eletuek lenni. Egy olcsobb 256 GB-os QLC SSD, ami jol meg van pakolva, es windows (is) fut meg update-el rajta, azt siman elkepzelem, hogy 1 ev alatt meghalhasson, plane, ha nincs eleg memoria a gepben, es swappol a rendszer.

Persze esszel, vagy inkabb atlag-felhasznalo jeleggel, odafigyelve, hogy ne legyen sose tul tele, sokaig kell birniuk azoknak is. Neked meg nem boot-drive-nak kell.

Archivalasra viszont nem jok, mert ha sokaig tap nelkul vannak, akkor az adat szinten kuka lehet. Na arra pl a 3.5-es HDD kituno, es annak jot is tesz, ha nincs allandoan a gepre dugva.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
53 perccel ezelőtt írta Zongilog:

mennyire időt álló, mert facen valaki írta egyszer, hogy 1 év után behalt az SSD-je és minden elveszett róla?

Tény, hogy az ssd nem a jövő záloga, de ezt inkább rendszer meghajtóként mondják, ahol sok az i/o művelet. Ha telenyomsz vmit hangbankokkal, ott jobb esetben csak egyszer lesz nagy mennyiségű írási művelet, a telepítéskor.
A hdd-k azért jóval lassabbak, legfeljebb ha nagy cache-el vannak szerelve, az némi áthidalást jelenthet. 

SSD-ből meg nem mindegy mit veszel! Ott is lehet jót meg gagyit kifogni. Lásd: https://itcafe.hu/tema/milyen_ssd-t_vegyek_2/index.html

Amúgy meg adatmenteni mindig kell mindenről rendszeresen ha fontosak a bitjeid! :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
39 perccel ezelőtt írta faceeasyg:

Az SSD elettartamat az alap minosegen kivul, az iras/olvasas mennyisege, es a meghajto atlagos telitettsege kepes meg befolyasolni. Nomeg a NAND fajtaja:

SLC: a legtobb iras/olvasast birja, manapsag nehez talalni, es akkor sem olcso.

MLC: kevesebb i/o, nem olcso

TLC: kevesebb i/o, kaphato, nem draga

QLC: legkevesebb i/o, olcso

A "kevesebb" az altalaban kb nagysagrendnyi elterest jelent, szoval SLC kb 100 ezer ciklus, a QLC eseteben ez kb 1000. Ha megfeleloen gyors csatolason egy nem tul nagy QLC SSD-t hajtasz i/o teszttel 0-24, szerintem max 1-2 honap alatt vege van. Szoval, igen, modern SSD-k tudnak rovid eletuek lenni. Egy olcsobb 256 GB-os QLC SSD, ami jol meg van pakolva, es windows (is) fut meg update-el rajta, azt siman elkepzelem, hogy 1 ev alatt meghalhasson, plane, ha nincs eleg memoria a gepben, es swappol a rendszer.

Persze esszel, vagy inkabb atlag-felhasznalo jeleggel, odafigyelve, hogy ne legyen sose tul tele, sokaig kell birniuk azoknak is. Neked meg nem boot-drive-nak kell.

Archivalasra viszont nem jok, mert ha sokaig tap nelkul vannak, akkor az adat szinten kuka lehet. Na arra pl a 3.5-es HDD kituno, es annak jot is tesz, ha nincs allandoan a gepre dugva.

Nekem leginkább két dologra kéne. 1. a hangminta könyvtárakat ezen tárolni, illetve  2. azokat a hangmintákat amiket használok  azt meg innen betöltögetni a RAM-ba. Ez az SSD-ről amiket írtál nagyon köszönöm, és nem hangzik valami jól. Most így már kezdek aggódni a MAC minim miatt is, amit használtan vettem. Lehet hogy jobb lenne eladni mielőtt a gondolom kicserélhetetlen integrált SSD behal benne.  

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Amennyire egyszerűen megfogalmazható a dolog, az SSD-k élettartama függ a használattól. A sok írási műveket “öregíti”. A “sérült” részeket kikapcsolja. Átlagos használat mellett 15-20 év az élettartamuk. 

Tény, hogy időkapszulába tenni nem célszerű. Nekem vannak 6-8 éves SSD-im napi használatban. Még nem vettem észre, hogy gond lenne velük.

https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__hardverek__8320193-ssd-elettartama

 

https://ipon.hu/magazin/cikk/meddig-birja-a-terhelest-egy-ssd-az-extrem-tesztbol-kiderul

Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 órája írta Zongilog:

Most így már kezdek aggódni a MAC minim miatt is, amit használtan vettem. Lehet hogy jobb lenne eladni mielőtt

Azért nem kell ezen annyira parázni. Az Apple meg nem a leggagyibb alkatrészeket építi a cuccaiba!
A hangbankok azért archiválhatók külső vinyóra, az adataid, zenéid, projekt fájlok meg eleve szinkronizáltak az icloudba. Szóval nem a flopik korát éljük már. :) 
Pendriveoknál hamarabb üthet be a krakk. (Mondjuk én félévente azokról is csinálok backupot ami fontos. A filmek, zenék stb. meg nem számítanak, azokat akármikor le lehet tölteni…)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 órája írta Zongilog:

Nekem leginkább két dologra kéne. 1. a hangminta könyvtárakat ezen tárolni, illetve  2. azokat a hangmintákat amiket használok  azt meg innen betöltögetni a RAM-ba. Ez az SSD-ről amiket írtál nagyon köszönöm, és nem hangzik valami jól. Most így már kezdek aggódni a MAC minim miatt is, amit használtan vettem. Lehet hogy jobb lenne eladni mielőtt a gondolom kicserélhetetlen integrált SSD behal benne.  

Az M1 MacMini-ben minosegi TLC NAND SSD van. Nagyon parazni nem kell, de teny, hogy ha az elozo tulaj hulyen hasznalta, akkor tenyleg jobb, ha az oprendszeren meg par progin kivul nincs rajta tobb (ha 256 GB-os modell), es akkor valszeg sok evig hu tarsad lesz meg.

Kulsonek meg ajanlom a WD Green-t, az SLC, nem a legtutibb minoseg, de meg lehet kapni, es SLC. Azonkivul szerverbe ajanlott MLC-ket tudok meg ajanlani, de azok dragabbak mint a WD Green. A lenyeg, hogy a munkaidat a kulson tarold (es arrol is archivalj nehanapjan), es akkor azok biztonsagban vannak. A bootdrive meg ha behal (valoszinuleg csak sokara), akkor meg csere, akar teljes gep, akar a forrasztott NAND.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
8 órája írta Bendi:

Amennyire egyszerűen megfogalmazható a dolog, az SSD-k élettartama függ a használattól. A sok írási műveket “öregíti”. A “sérült” részeket kikapcsolja. Átlagos használat mellett 15-20 év az élettartamuk. 

Tény, hogy időkapszulába tenni nem célszerű. Nekem vannak 6-8 éves SSD-im napi használatban. Még nem vettem észre, hogy gond lenne velük.

Nekem a legidosebb SSD-m egy Kingston HyperX (MLC - 500GB) peldany. Kb 10 eve napi hasznalatban, kutya baja, meg a kapacitas sem csokkent***. A masodik legoregebb kb 8 eves WD Green, szinten napi hasznalat, annak sincsen semmi baja, de attol meg kevesbe varnam, es az amugy sem boot-drive.

Kar, hogy az ipon-os tesztben nem szerepelt egyetlen QLC sem... de a TLC elegge kimutatta a foga feherjet... azt, hogy SLC-t nem raktak be azt megertem, soha nem keszult volna el a teszt... ;) 

***: szerk: mondjuk beuzemeleskor levalasztottam rola kb 10%-nyi reszt, amit unallocated-nek hagytam meg, hogy az elhalo cellakat oda gyujtse, de azt a 10%-ot meg nem ertem el / leptem tul.

Szerkesztette faceeasyg
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Válaszolta (szerkesztve)
4 órája írta faceeasyg:

Az M1 MacMini-ben minosegi TLC NAND SSD van. Nagyon parazni nem kell, de teny, hogy ha az elozo tulaj hulyen hasznalta, akkor tenyleg jobb, ha az oprendszeren meg par progin kivul nincs rajta tobb (ha 256 GB-os modell), es akkor valszeg sok evig hu tarsad lesz meg.

Kulsonek meg ajanlom a WD Green-t, az SLC, nem a legtutibb minoseg, de meg lehet kapni, es SLC. Azonkivul szerverbe ajanlott MLC-ket tudok meg ajanlani, de azok dragabbak mint a WD Green. A lenyeg, hogy a munkaidat a kulson tarold (es arrol is archivalj nehanapjan), es akkor azok biztonsagban vannak. A bootdrive meg ha behal (valoszinuleg csak sokara), akkor meg csere, akar teljes gep, akar a forrasztott NAND.

Ez jó hogy ezeket a kérdéseket egy kicsit itt rendbe tettük.  így most azért már látom, hogy a boot ssd-t azt kímélni kell, vagyis  érdemes. Eddig ez az ssd volt az egyetlen, tehát ez volt használva mindenre. Tehát akkor így most kiderült, hogy jobb lenne mindenképpen, ha lenne egy másik háttértár is.  

Ha jól értem, az SSD használata, ha úgy történik, hogy időnként  ráteszek ilyen 100GB-nyi hangminta könyvtárakat és utána onnan használom, vagyis onnan töltöm be a RAM-ba, akkor a használat az csak olvasással jár, ez utóbbi esetben az SSD nem nagyon öregedne, igaz?  (Persze, a készített zenéket is majd erre mentem le, de gondolom ez azért nem számottevő írás.)

Viszont a netről innen onnan kipróbálásra letöltött, havertól átmásolt hangminta könyvtárak rámásolása, kipróbálás után törlése, ez már írással jár. Tehát ha sok ilyet csinálok, akkor jobb lenne inkább  SSD helyett egy külső HDD, nem igaz? 

Mivel eleve SSD-ből a rá szánt 50-60 ezerből max 2 TB-os jönne ki és még ez a 2 TB is kompromisszumos lenne, így lehet hogy egy WD 4TB-os 3,5" 7200 fordulatos HDD  jobb megoldás lenne, mit gondoltok?  illetve ez persze nem zárja ki, hogy ha később van pénzem, akkor vehetek még egy HUB-al egy 2 TB-os SSD-t is, de ha jól értem, az SSD mellé is kéne egy HDD, hogy arra is csináljak még biztonsági másolatot. A 3,5"-os HDD úgy érzem egy stabilabb megbízhatóbb tároló, ahol nem nagyon kell félnem.  Annál nem hallottam még olyat, hogy valakinek fél év után behalt. Max ha leejted.  ?????

Szerkesztette Zongilog
Link to comment
Share on other sites

  • 0
7 perccel ezelőtt írta Zongilog:

Viszont a netről innen onnan kipróbálásra letöltött, havertól átmásolt hangminta könyvtárak rámásolása, kipróbálás után törlése, ez már írással jár. Tehát ha sok ilyet csinálok, akkor jobb lenne inkább  SSD helyett egy külső HDD, nem igaz? 

Szerintem nem fogsz naponta többször többtíz GB-nyi hangmintát letölteni, úgyhogy nyugodtan bízd magad az SSD-re. Úgy sejtem, ha minden nap tele írod egyszer, akkor is előbb avul el a géped, mint hogy tönkremenne az SSD. 

Ráadásul pont az összes sampler program szinte kizárólag SSD-t javasol, pont azért, hogy ne az olvasásra kelljen várni a “nagy multisample”-k esetén.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Válaszolta (szerkesztve)
6 órája írta Zongilog:

...

En Bendinek adok ebben igazat, eloszor menj az SSD-re, a HDD raer akar 1-2 evvel kesobb is, amikor mar nem fersz az SSD-n, vagy teljes biztonsagban akarod tudni a munkaidat, akkor is, ha az SSD-re ferne meg. "Offsite" backup mindig jol jon. Csak, hogy ne parazz annyira, ha veszel egy 2 TB-os SSD-t akkor nagyjabol a kovetkezo irasmennyiseggel szamolhatsz:

SLC: kb 100 PetaByte

MLC: kb 10-20 PB

TLC: kb 5-10 PB

QLC: kb 2 PB

Ezek irdatlan nagy szamok meg a QLC eseteben is.

Viszont: az SSD-k normal mukodesehez tartozik, hogy rendszeresen ujrairjak magukat, hogy megtartsak a cella tartalmat, es pont ezert erdemes nem 90%-ra feltolteni, mert ugy keves hely marad ujrairogatasra, tehat osszevissza irogat. Az, hogy milyen gyakran kell ujrairnia magat az megintcsak a felhasznalt komponensek minosegetol, valamint a NAND fajtajatol fugg.

A minosegtol az fugg, hogy milyen gyorsan ejtik a feszultseget a cellak.

A tipustol meg az, hogy mekkora feszultsegeses az, ami meg az adat visszanyereset lehetove teszi. Nyilvan, amikor egy cella csak 0 vagy max feszultseget tarol (SLC), akkor a max feszultseg majdnem feleig is visszaeshet a feszultseg, az adat kinyerheto marad. Egy MLC eseten 25%-nal kevesebbet eshet csak a feszultseg, maskulonben az adatnak annyi. TLC eseten ez 12.5%, a QLC meg 6.25%. (ezert is vetettem fel a filozofiai vita lehetoseget, ugyanis ez szerintem nem digitalis, hanem analog tarolas).

Nyilvan a feszultseg kb azonos mertekben esik azonos minosegu cellak eseten, csakhat az egyik sokkal tobbet eshet mielott ujra kene irni.

Namost ebbol taplalkozik a paranoiam, ami azt mondatja velem, hogy a macinak a belso SSD-jet (boot-drive) 50% fole inkabb ne terheld, de minel kevesebb rajta az adat, annal jobb. Ertem, hogy jo minosegu NAND lapka van benne, de megiscsak TLC.

Lehet, hogy most ugy tunik, hogy le akarlak beszelni az SSD-rol, de tavol alljon tolem. Csak azt akarom, hogy tudd hogyan mukodnek, igy jol tudjal valasztani, es ugy tudd hasznalni, hogy a leheto legtovabb kiszolgaljon.

HDD-t csak "offsite" archivalasra hasznalnek (hasznalok), nagy sample bankok lejatszasara meg semmikeppen. De nagyon jol is fogalmazol az ugyben "megbizhatobb tarolo": pontosan! Arra van hogy letarolj rajta tarolni valo dolgokat, aztan visszarakd a polcra. Az SSD meg aktiv meghajtonak valo.

Szerkesztette faceeasyg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...